4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben a pénzromlás mértéke idehaza novemberben mindössze 0,9 százalék volt, addig a forgalomban lévő készpénzállomány 18,73 százalékkal nőtt. Vagyis a reálnövekedés 17,7 százalék volt, amire 2002 júliusa óta nem volt példa.

Az MNB legfrissebb mérlegéből kiolvasható 11 éves rekord alapvetően három okra vezethető vissza, a következményét pedig két szélsőséges forgatókönyv közötti mezsgyében tapasztalhatjuk majd meg.

Az egyik ok a felfutó GDP, azon belül is a lakossági fogyasztás emelkedése lehet, hiszen elsősorban a háztartásokra jellemző, hogy készpénzzel fizetnek. A növekvő fogyasztáshoz, a többlet vásárlásokhoz ugyanis több készpénzre van szüksége a lakosságnak. Ha több zsemlét veszünk, mint korábban, akkor értelemszerűen ahhoz több készpénzre lesz szükségünk.

Sajnos a legfrissebb, harmadik negyedéves részletes GDP-számok ezt az okfejtést kevésbé támasztják alá, hiszen a háztartások fogyasztási kiadása mindössze 0,1 százalékkal nőtt, tehát nem a több "zsemlevásárlás" miatt van szükségünk több készpénzre. Persze a negyedik negyedéves adatokat még nem ismerjük, és könnyen lehet egy erősebb megugrás a lakossági fogyasztásban, de ilyen mértékű reál pénzmennyiség növekedést valószínűleg az sem indokolna.

A másik, nyomosabb ok az lehet, hogy az alacsony kamatok, illetve az augusztus elsejétől bevezetett egészségügyi hozzájárulás a kamatjövedelmekre jelentős mértékű megtakarítás kiáramlást indított el a kereskedelmi bankokból. Ezek a forintok egyelőre "nem találták meg a helyüket” pénzügyi megtakarítási konstrukciók (pl. állampapírok, befektetési jegyek), illetve reáleszközök (pl. ingatlan) formájában, így egyelőre otthon, a párnacihában várnak "jobb" sorsukra.

Ilyesmire, vagyis amikor a készpénzállomány ennyire megnőtt és a fogyasztásban nem csapódott le 2005-2007-ben, illetve 2011 végén, 2012 elején láthattunk példát. Előbbit a devizahitelek beáramlása fűtötte, és jelentős mértékben a lakossági beruházásokat (ingatlanvásárlások), illetve tartós fogyasztási cikkek vásárlását finanszírozta.

Utóbbinak a forrása pedig a reálnyugdíjpénzek kifizetése, illetve az a bizalmi válság volt, melynek során a bankadók, végtörlesztések miatt sokan kivették megtakarításaikat a kereskedelmi bankokból. Ez tehát inkább magyarázza a magasabb készpénzállományt, mint a lakossági fogyasztás masszív felfutása.

A harmadik indok pedig a jegybank Növekedési Hitelprogramja (NHP), melynek első, nyári fázisa keretében 701 milliárdnyi hitelt folyósítottak a pénzintézetek, melyből 290 milliárd volt az új hitel. Ennek pedig nincs jegybanki "fedezete", a hitelprogramnak ez a része kvázi pénznyomtatásnak felel meg. Persze az is igaz, hogy ez az összeg nem csak a készpénzállományt emeli, hanem a jegybanki kéthetes kötvényállomány szintjét is. Így nem csoda, hogy ez utóbbi egyre messzebb kerül attól a 3600 milliárdos célértéktől, amit a jegybanki vezetők még tavasszal fogalmaztak meg az NHP részeként.

Lehetséges sarkos következmények

A készpénzállomány ilyen mértékű növekedése pedig nagyon leegyszerűsítve két sarkos következménnyel járhat. (Csak a készpénzállomány változását vesszük figyelembe, az egyéb pénzformákat nem.) Az állomány felfutása egy robosztusabb GDP-növekedési időszakot vetít előre, vagy egy jelentősebb mértékű inflációs időszakot. Zsemlés hasonlatunkkal, a 100 forint helyett nálunk lévő 120 forintból (17,7 százalék felkerekítve) több zsemlét veszünk 20 százalékkal, vagy ugyanannyi zsemlét veszünk, de 20 százalékkal drágábban.

Esetleg még előfordulhat, hogy a 20 forintnyi növekményt euróra váltjuk, vagyis a lépéssel gyengítjük a forint árfolyamát. Ami persze előbb-utóbb szintén inflációt eredményez.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!