Azt már tudjuk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reggeli közléséből, hogy a magyar gazdaság naptárhatással kiigazítva 2,2 százalékkal növekedett. Az Eurostat délelőtti adatai pedig arra is rávilágítanak, hogy a magyar gazdaság lassulása az éllovas szerep elvesztésével járt együtt. A többiek ugyanis továbbra is képesek hozni a korábban megszokott lendületes növekedést - főleg a visegrádi országok.
Előző év azonos időszakához mérten a magyar 2,2 százalékos bővülés ugyanis arra már nem volt elég, hogy kiemelkedjen hazánk a mezőnyből. Ez ugyanis a 8. legmagasabb szám, mely a ciprusi növekedéssel is megegyezik. A rangsor élvonalába pedig a régiós országok tartoznak, vagyis az élen Csehország áll 4,3 százalékos kimagasló teljesítménnyel, amit a lengyel és a román 3,6 százalékos növekedés követ. Igaz ugyanakkor az is, hogy a magyar 2,2 százalékos plusz még több, mint amit az EU átlaga tudott produkálni, ami 1,9 százalék. Az eurózónás tagállamok 1,6 százalékkal bővültek átlagos az előző év azonos időszakához képest.
A rangsor másik végén Olaszország áll 0,9 százalékos zsugorodással, előtte Finnország 0,7 és a magát komoly nehézségeken átküzdő Görögország 0,4 százalékos mínusszal.
Negyedéves bázison sem jobb a helyzet
Magyarország a második negyedévhez képest 0,5 százalékkal növekedett, ami megegyezik a cseh, a ciprusi, a litván és a brit gazdaság harmadik negyedéves teljesítményével. Viszont ez is jóval kevesebb, mint amit a régiós országok tudtak produkálni. A román gazdaság 1,4, a lengyel és a szlovák 0,9 százalékos növekedést hozott össze 3 hónap leforgása alatt.
Vagyis az éves és negyedéves bázisú adatok alapján annak tükrében, hogy a második negyedéves teljesítményünk is hasonló helyre predesztinálta hazánkat korábban, kisebb lemaradás mutatkozik a régiónkhoz képest. Pedig mind a kormány, mind pedig nemzetközi elemzők azt vetítik előre, hogy az uniós gazdasági teljesítményben igen nagy szerepe lehet a következő években Közép-Kelet-Európa országainak. Márpedig ezen a területen nagyobb haszonnal kecsegtetne, ha nem sereghajtókként szerepelnénk a régiós országok listáján.
A negyedéves adatokra visszatérve a rangsor másik végén Finnország áll 0,6 százalékos gazdasági teljesítménycsökkenéssel, előtte pedig az észt és a görög gazdaság áll egyaránt 0,5-0,5 százalékos mínusszal.
mfor.hu