Az elnök elmondta: ha az érdekegyeztető tárgyalásokon nem sikerül kompromisszumos megállapodást kötniük a kormánnyal, készek a hazai és európai uniós törvények szellemében közösen összefogva, kiállni érdekeik védelmében.
Kónya Péter szerint a kormányzati bejelentés váratlanul érte a fegyveres és rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjait. "Mély csalódottság uralkodott el a katonákon, rendőrökön, tűzoltókon, börtönőrökön, polgári védelmiseken, valamint a Nemzeti Adó és Vámhivatal, és az Alkotmányvédelmi Hivatal hivatásos állományú tagjain a bejelentést követően" - tette hozzá.
Az FRDÉSZ elnöke kifejtette: nem gondolja, hogy a világon bármely kormánynak érdekében állna, hogy a fegyveres testületek tagjai szembeforduljanak vele. A kormány és a szakszervezetek közös érdeke a fegyveres és rendvédelmi testületek hatékony, a társadalom elvárásainak megfelelő működése érdekében, a munkabéke megőrzése.
A fegyveres és rendvédelmi szervek hivatásos állományát, szolgálatra, törvényekkel rákényszeríteni nem lehet - hangsúlyozta, hozzátéve, ez élethivatás.
"A közrend, a közbiztonság és a haza védelme, minden magyar állampolgár közös érdeke. Nekünk nemcsak érdekünk, de esküben vállalt kötelességünk, életünk árán is védeni azt. Ezért viszont elvárjuk, hogy az állam, a mindenkori kormány, a törvényekben garantált jogainkat teljesítse, és ne csorbítsa" - mondta az elnök hangsúlyozva azt is: "nekünk hivatásos állományúaknak mindent meg kell tennünk azért, hogy tisztességes szolgálatunkkal, kivívjuk a magyar társadalom erkölcsi megbecsülését - mondta Kónya Péter.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerint azt nem lehet megszorításnak nevezni, ha "megkérdezzük azt, hogy egy negyvenéves rendőr miért kap 200 ezer forint nyugdíjat", ha "megkérdezzük huszonéves, életerősnek tűnő fiatalemberektől, hogy miért van rokkantnyugdíjuk", vagy ha "megkérdezzük azt, Magyarországon hogy van az, hogy 85 százaléka a tömegközlekedést igénybe vevőknek kedvezménnyel utazik".
Igazságos lépésnek tartják a nyugdíjkedvezmények megszüntetését, azt, hogy a szociális támogatásért cserébe dolgozni kelljen, valamint azt is, hogy a tömegközlekedés "végre olyan legyen, ami pontos, hatékony és alkalmas arra, hogy segítse az embereket". Az oktatást, az egészségügyet és az önkormányzati szektort érintően, amelyek strukturális átalakításai csak részben tartoznak az adósságrendezés kérdéséhez, a jövő héten megkezdődnek a szükséges törvényelőkészítő egyeztetések a frakció és a kormány között - közölte.
MTI