A helyzet azonban megváltozni látszik. Az államok eladósodottak maguk is, nem lesz pénzük a bankok újratőkésítésére. Ehhez majd vagy külföldi pénz kell (Kína, gazdag arab államok) vagy több mindenkinek kell "beszállni" a mentésbe. A bank vesztesége le lesz osztva mindenkire a tőkestruktúrában, kivéve a betéteseket.
Mit jelent ez? Vegyünk két bankot, mind a kettőnek ugyan az az eszközoldala, de a forrásoldala annyiban tér el, hogy az egyik nagyrészt extern finanszírozott (kötvények, hitelek etc) a másik meg nagyrészt betétekből. Ha az eszközoldaluk egy adott veszteséget elszenved, akkor jobban jár az a kötvényes, mely a kevesebb betétből finanszírozott banknál van, mint amely a nagyobb betétállománnyal rendelkezőnél, hiszen az adott veszteség jobban szétterül a kötvényeseken, egy kötvényes vesztesége kisebb.
Faramuci helyzet az új banki szabályozásban?
Lassan készülődik az az európai új törvény a banki szabályozásról, mely limitálni fogja a banki mentőcsomagokat. Már korábban is tervezték, de aztán elnapolták, hogy az ún. senior kötvényesek is kasszához legyenek szólítva, ha egy bank félrecsúszik. Az eddigi gyakorlat az volt, hogy az államok (adófizetők) mentették meg a bankokat, tőkésítették újra, a senior kötvényesek meg a legtöbb esetben (kivétel a közelmúltból pl. a kazah bankok) nem szenvedtek kárt.