4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A szeptemberi megugrás után októberben kismértékben csökkent a központi költségvetés bruttó adóssága. Ez egyrészt a forintadósság visszaesésének volt köszönhető, a devizaadósságnál az október végén esedékes egymilliárd eurós kötvénylejárat kompenzálta a forint további gyengüléséből eredő állománynövekedést. Mfor.hu-háttér.

Sosem volt ilyen

Október végén a központi költségvetés bruttó adóssága összesen 20 767 milliárd forintot tett ki, ami 301,6 milliárddal volt alacsonyabb a szeptemberi értéknél. Vagyis első ránézésre fellélegezhetünk, hiszen a szeptemberi történelmi csúcs közeli adósság nem emelkedett tovább, hanem csökkent októberben. Az első ránézésre is feltűnik, hogy a devizaadósság magasabb, mint a forintban számolt tartozás, amire korábban sosem volt példa.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) októberi adatai szerint a forintadósságunk 10 227,4 milliárd forint volt, míg a devizaadósság 10 228 milliárd forintot tett ki. Vagyis egyelőre csak minimális a különbség, az év hátralevő hónapjaiban valószínűleg visszafordul majd ez a trend, hiszen a devizaadósság jelentősen csökkenhet a törlesztések miatt.

A forintadósság szeptemberhez képest 196,1 milliárd forinttal mérséklődött, ami nagyrészt a piaci értékesítésű állampapírok, azon belül is a kötvények állományának volt köszönhető. A szeptemberi 7423,8 milliárd forintos kötvényállomány október végére 7218,5 milliárd forintra csökkent. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bő 200 milliárd forinttal kevesebb forintkötvényt bocsátottunk ki októberben, mint amennyi az esedékes lejárat volt.

A devizaadósság a szeptemberi 10 269 milliárd forintról csökkent 41 milliárddal. Ez első ránézésre meglepő, hiszen a forint tovább gyengült: az MNB középárfolyama szerint a szeptember végi 292,20-as euróárfolyam október végére 300,90-re emelkedett. Vagyis ennek alapján tovább kellett volna növekednie a forintban számolt devizaadósságnak még változatlan állomány mellett is. A kismértékű csökkenés oka, hogy október 28-án lejárt egy hétéves futamidejű, egymilliárd euró összegű devizakötvény, melyet visszafizettünk. Ennek hatása nélkül mintegy 260 milliárd forinttal emelkedett volna a devizaadósság szeptember végéhez képest. A törlesztéssel a devizakötvények állománya 5641,5 milliárd forintról 5513,5 milliárdra csökkent egy hónap alatt

Tovább csökkenhet novemberben vagy decemberben

Az árfolyamhatás alapján novemberben tovább emelkedne a devizaadósságunk, hiszen az október végi 301 forintos euróhoz képest most 306 forintot kell adni a közös valutáért. Azonban egyrészt ez az árfolyam még bőven változhat november végéig, főleg akkor, ha a hónap végén a várakozásoknak megfelelően kamatot emel a jegybank. Másrészt pedig az idei negyedik negyedévben meg kell kezdenünk a 2008-ben felvett hitelcsomag törlesztését az Európai Bizottság felé.

Azt nem tudni, hogy az első, kétmilliárd eurós törlesztőrészlet melyik hónapban jelenik majd meg az adósságstatisztikában, de novemberben vagy decemberben biztosan mérsékelni fogja a devizaadósságot. Akkor pedig visszaállhat a régi rend, mely szerint ha kicsivel is, de magasabb a forint-, mint a devizaadósságunk.

A nemzetközi hitelcsomagból egyébként az IMF, az Európai Unió és a Világbank felé összesen 3768 milliárd forintnyi adósságunk volt október végén, ami nagyjából százmilliárd forinttal volt magasabb a szeptemberi értéknél. Ez a növekedés teljes egészében az árfolyamhatásnak köszönhető.

Továbbra is 80 százalék felett

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) éppen a múlt héten közölte harmadik negyedéves adatait, melyek szerint szeptember végén a GDP 82 százaléka volt az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága. A jegybank statisztikája szerint július és szeptember között az adósság növekedése nagyjából 65 százalékban a forint gyengülésének, 35 százalékban pedig az új kibocsátásoknak volt köszönhető.

Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számított adóssága szeptember végén 22 929 milliárd forint volt, ez a harmadik negyedévben 1647 milliárdos növekedést mutatott - derült ki az MNB adataiból.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!