9p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pénteken délután tették közzé az MNB által életre hívott alapítványok, hogy mire költöttek több milliárd forintnyi közpénzt. A közzétett dokumentumok szerint időnként az alapítványi célokkal nem feltétlen harmonizáló kiadások is fellelhetőek.

Összefoglalás

Az alapítványok a már korábban megismert ingatlanpiaci tranzakciók, illetve az ezekhez kapcsolódó jogi, tervezési, üzemeltetési megállapodások mellett számos egyéb szerződést is kötöttek. A megállapodások legnagyobb nyertese a jegybank elnök Matolcsy György az unokatestvérének, Szemerey Tamásnak az érdekeltségébe tartozó New Wave Kft. lett, mely félmilliárd forint közpénzhez jutatott az alapítványokon keresztül.

Az alapítványok jogi partnere a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Iroda volt, amely az igazságügyi miniszter személye révén tűnik disszonánsnak, noha jogilag nem kifogásolhatók a szerződések.

A közelmúlt egyik érdekes jogi kérdése volt, hogy az MNB által életre hívott, és a jegybank nyereségéből óriási összegekkel "kistafírozott" alapítványokhoz került pénzek minek számítanak. Érdemes mindazonáltal megjegyezni, hogy korábban a jegybank (már amikor volt neki, mert számos alkalommal súlyos mínuszokat termelt - szerk.) a nyereségét befizette a költségvetésbe. Így egyesek számára már az is visszatetszést keltett, hogy ezeket a pénzeket felhasználva az MNB a törvényben kijelölt feladatain "túlnyújtózik".

Visszatérve a jegybanki alapítványok körüli anomáliákra, a kormánypárt ugyan a "szokásos gyors tempójában áttolta" azt a módosítást, amely igyekezett megszünteti az ezen alapítványokban kezelt összegek közpénz jellegét, ám az Alkotmánybíróság is az alaptörvénnyel ellentétesnek találta az új jogszabályt. Ezt követően Matolcsy György jegybankelnök azt vetette fel, hogy az Állami Számvevőszék ellenőrizze ezen szervezetek, ez az Országgyűlés egyik szakbizottságán át is ment, így a módosított MNB-törvény vélhetőleg kiegészül ezzel. A jegybanki alapítványok több év után pénteken délután tették közzé azt a listát, amelyből kiderül, hogy mire mentek tíz vagy százmilliós tételek.

Pallas Athéné Domus Animae

 

Ha eltekintünk a fent említett polémiától, – vagyis, hogy valóban feladata lenne az MNB-nek az alapítványokon keresztül az alaptevékenységén túli feladatokat felvállalnia – érdemes megnézni, hogy az alapítványok tevékenységében foglalt célokhoz képest mik azok a kiadások, amelyek kevésbé indokolhatóak.

 

Ebben világelső a felcsúti foci

A közzétett 5 millió forint feletti szerződések egy része az alapítvány által megszerezett ingatlanokkal kapcsolatos, ám már 2014-ben is találunk olyan tételeket, amely sokkal inkább kötődik a jegybank vezetéséhez, mint az alapítványi célokhoz. Ilyenek többek között a Kairosz Könyvkiadóval kötött megállapodások, amelyek Wiedermann Helga: Sakk és Póker c. könyvéhez kapcsolódnak. Az alapítvány két alkalommal is 9,7 millió forintra szerződött, ezek során pedig 5-5000 példányban kellett megjelentetni a kötetet. Ráadásul 11,3 millió forintot a könyv hirdetési kampányának megszervezésére és lebonyolítására is kiadtak. A mű az alapítvány számára különösen kedves lehetett, hiszen egy évvel később 4 további szerződésben is találkozhatunk vele Ezek egyenként nettó 9,7 millió forintról szóltak, a szerződések tárgya pedig könyv különböző (román, lengyel, ukrán és cseh) nyelvre történő lefordítása és megjelentetése volt. A könyvre tehát összesen (bruttó) 88 millió forintnyi közpénz ment el.

Az alapítvány 71 milliót adott a "Magyarország 2015" projekt megvalósításának támogatására a New Wave Production Kft-nek. Ha valakinek a cég elnevezése nem mond túl sokat, akkor megjegyezzük, hogy ez a vállalkozás a vs.hu kiadója, és ők vették meg tavaly decemberben az origo.hu-t 4,3 milliárd forintért a Magyar Telekomtól. Sajtóértesülések szerint a vállalkozás mögött Szemerey Tamás áll, a vállalkozó Matolcsy Györgynek, a jegybank elnökének az unokatestvére.

Két New Wave Kft.

New Wave Production és a New Wave Media Kft. azonos tulajdonosi körhöz tartozik, eddig a sajtóban gyakran egy cégként jelent meg. A Production a vs.hu kiadója, míg "ikertestvére", a Media volt amely felvásárolta az Origót.

Több szerződés keretében nettó 41,9 millió forintot kapott a Frank Digital Kft. is különböző kommunikációs és arculati feladatokra. Ez a cég New Wave Kft. ügyvezetőjének, Száraz Istvánnak a vállalkozás.

Az alapítvány partnerei között feltűnik az Elios is, amely annak idején azért kapott komoly sajtóvisszhangot, mert számos kormánypárti polgármester által vezetett önkormányzattól kapott megbízást. Nem mellesleg pedig korábban Orbán Viktor miniszterelnök veje, Tiborcz István cége volt.

Felvetődhet persze az is, hogy mennyire szerencsétlen dolog, ha az alapítvány nem talál más ügyvédi irodát, és az igazságügyi miniszter nevét is viselő Nagy és Trócsányi-t, ami esetlegesen a tárcavezetőt is magyarázkodásra kényszerítheti. (Ez az alapítvány a "Villa Budapest" tulajdonjogának megszerzéséhez kapcsolódó tranzakció lebonyolításával bízta meg az ügyvédi irodát)

Hasonlóképpen nehéz megfelelő kifejezést találni arra, hogy az alapítványok között nem volt megfelelő kommunikáció, így több szervezet is szerződött havi 750 ezer forintra a BanKonzult Pénzügyi és Gazdasági Tanácsadó Kft-vel a "Hazai és globális gazdasági és pénzügyi trendek" című elemzés elkészítésére és elküldésére.

15 milliárd jut egy újabb magyar stadionra

Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítvány

Ez az alapítvány kötötte az egyik legkevesebb 5 millió forint feletti szerződést, a célokat tekintve a sorból leginkább a MÁV-tól megszerzett balatonkenesei üdülő megszerzése lóg ki. Ugyanakkor az alapítványok ingatlanvásárlásait tekintve az összeg nem tekinthető rendkívülinek, hiszen 148,3 millió forint + áfa volt.

Mindenesetre ők sem feledkeztek meg a feltörekvő médiacégről, a szerződések között 72,7 milliós támogatást adtak a "Magyarország 2015" néven futó projekthez.

Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány (PAGEO)

Ez viszont az egyik legaktívabb alapítvány volt, és közétett 5 millió feletti szerződések között itt számos érdekes is feltűnik. Érdeklődéssel várjuk majd a magyarázatot, hogy az alapítvány céljait mennyiben szolgálták azok a New Wave Média Kft-vel kötött szerződések, például a PAGEO-val kötött 23 millió forint értékű, amelyek BUD 2020 - Budapest Vízió" bemutatására és széleskörű megismertetésére fókuszáló tartalmi együttműködés indítására szolgáltak.
Az alapítványtól a New Wave Production összességében több mint 160 millió forintot kapott.

A New Wave ügyvezető Száraz István egy másik cége, a DRYCom Informatikai Kft-nek itt egy 11 milliós szerződés jutott.

A 2015 elején a Hangvető Kft-vel kötött 50 millió forint értékű szponzori megállapodás kapcsán sem érezünk közvetlen kapcsolatot a célokkal. Az alapítvány a WOMEX 2015 elnevezésű zenei rendezvényt szponzorálta.

Noha az alapítvány céljaival harmonizáló tevékenység különböző szakmai rendezvények megtartása, a megbízott vállalkozás „régi ismerős”. Nettó 66 millió forintot kapott Akció Rendezvényügynökség Kft., amely korábban az MNB számára is több eseményt szervezett. A vállalkozás akkor azért került az érdeklődés középpontjába, mert a tulajdonosa a Borókai Flóra, aki a Heti Válasz főszerkesztőjének, az első Orbán-kormány szóvivőjének, Borókai Gábornak a lánya. A rendezvényeknél leragadva megjegyezhetjük, hogy az alapítvány nem fukarkodott, ha neves előadók megszerzése volt a cél, hiszen a MOSAIC-Trans Kft. több szerződés keretében kapott ezért javadalmazást. A megállapodások között található 40 ezer eurós (12,4 millió forint) és 35 ezer euróról (10,85 millió forint) szóló szerződés is.

A Frank Digital Kft-vel is szerződött az alapítvány 6,2 millió forint értékben. A feladat a "A Magyarok a világ élvonalában" című könyvhöz kapcsolódott, annak illusztrációját (az ott szereplő képek szerzői jogainak megvásárlása, infografikák elvégzése, stb.) és nyomdai előkészítését várták.

Pallas Athéné Domus Mentis Alapítvány

A közétett 5 millió forint feletti szerződések között a New Wave Kft itt is feltűnik egy nettó 72 milliós megállapodással. (Fent jeleztük, hogy összesen mekkora összegben kötöttek az alapítványok szerződéseket a vállalkozással).

Az alapítvány céljaival összhangban levőnek tekinthető, ugyanakkor mégis meglepő, hogy 100 millió forint feletti összeggel Kecskeméti Főiskolát, amelynek célja "Gazdálkodás és Menedzsment" alapszak indítása volt. Ehhez képest bagatell összeg, még 1 millió forintot sem éri el, ám nehezen magyarázható, amelyből három magánszemély németországi gyárlátogatását (Festo AG.) finanszírozták.

Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítvány

A fent taglalt alapítványok után már-már unalmasnak nevezhetőek az 5 millió forint feletti a szerződések. Noha ők is kötöttek megállapodást a Frank Digitallal, vagy éppen a Nagy és Trócsányi Ügyvédi Irodával. Illetve ez az alapítvány is kifizetett havi 750 ezer forintot a BanKonzult Kft-nek ugyanarra az elemzésére, amelyre a többi alapítvány is.

Hozzá kell ugyanakkor tenni, hogy az alapítvány a táblázatban nem szerepeltette, ám az oldalán közzétette, hogy egy nettó 69 és egy nettó 71 milliós szerződés keretében támogatta a New Wave Kft-t. 

Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítvány

Az Domus Innovationishoz képest itt ismét több meglepő 5 millió feletti megállapodásról adtak számot. A New Wave kapcsán említett Matolcsy rokon Szemerey Tamásnak egy másik érdekeltsége NHB Növekedési Hitel Bank Zrt. több szerződést is kötött az alapítvánnyal. Ezek betétszerződések és értékpapír adásvételi szerződések. Ezekről a dokumentumok ismerete nélkül természetesen nem lehet eldönteni, hogy előnyös vagy előnytelenek voltak a közpénzek kezelése szempontjából. Azt viszont megelőlegezhetjük, hogy az a több milliárd forintos betétállomány (a közzétett szerződésekben több 6 milliárdos összeg is szerepel, de ezek egy része ismétlődő lekötés jelzővel kiegészített) a bank likviditása szempontjából nem volt mellékes.

Egy másik bank, az MKB (amelynek élén a jegybank korábbi alelnöke áll, illetve amelynek vásárlója körül egyes sajtóinformációk jegybanki alapítványi pénzeket sejtettek) is feltűnik a szerződő felek körül. Ők közel 64 millió euróért (majd 20 milliárd forint) kaptak megbízást külföldi értékpapírok vásárlására. Ezen felül 56 millió forint értékben vásároltak meg a bank tulajdonában lévő értékpapírokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!