Kisvárda pár évvel ezelőttig csak egy átlagos, harmadosztályú focicsapattal rendelkező 16 ezer lelkes kisváros volt az ország legkeletibb csücskében. Seszták Miklós, a város parlamenti képviselője azonban jött, látott, győzött és jó kapcsolati hálójának köszönhetően immár kisFelcsút lett a városból. A kezdeti 800 milliós - közpénzből épülő - stadiontervből mára 1,5 milliárdos aréna, félmilliárdos fociakadémia, sportszálló és apartmanház beruházások lettek, a sikereket pedig lelkes és bőkezű cégek nem kevés TAO-pénzzel is támogatják.
Noha a 2016/2017-es szezonban alább hagyott az érdeklődés, véleményünk szerint így is kiemelkedő összeg folyhat be idén a Várda Sport Egyesület kasszájába. A Magyar Labdarúgó Szövetség honlapján elérhető lista szerint ugyanis 581,4 millió forintot hagytak jóvá Csányiék, ami még a fele sincs a 2015-ös 1,26 milliárd forintnak.
A TAO-éllovasok versenyében a korábbi évek tapasztalatai alapján nem sok egyesület jöhet szóba:
- a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítvány, mely minden bizonnyal idén is a legtöbbet szakítja a TAO-tortából, ám még nincs pontos adat,
- a tavalyi év "felfedezettje" 557 millióval Tiszakécske Város Sportegyesülete (a városhoz kötődik az új-Közgépként elhíresült, közbeszerzéseken taroló Duna Aszfalt),
- valamint a Tállai András, NAV-elnökhöz köthető Mezőkövesd Zsóry Futball Club, mely eddig még egyszer sem kapott 400 milliónál többet.
- Ezek mellett feltűnhet egy-egy olyan egyesület vagy alapítvány, mely jelentősebb összeget igényel egy konkrét aktuális beruházáshoz, ám ez csak 1-1 szezonban figyelhető meg. Ilyen volt például 2013-ban az Illés Sport Alapítvány 850 milliója, vagy tavaly az Aramis SE 517 milliója.
Visszatérve Kisvárdához, arról, hogy pontosan mire is igényelték idén a jóváhagyott 581 millió forintot, elérhető aktuális sportfejlesztési program hiányában még nincs információ.
Ilyen lesz az új stadion
Jó évet zárt tavaly a Kisvárda
Egyelőre a Felcsúthoz hasonlóan és ellentétben a legtöbb fociegyesülettel, első ránézésre meglehetősen jól gazdálkodik a Várda Sport Egyesület. Tavaly ugyanis a korábbi 130,8 millió forintos nyereség után 166,5 milliós pluszt sikerült kimutatni, melyből még 28 ezer forint (!!!) osztalékot is fizettek.
Mindez persze köszönhető annak is, hogy összes bevételként a 2014-es 181 millió helyett 240,2 millió sikerült elérniük, mellyel szemben mindössze 73,6 milliós teljes ráfordítást számoltak el.
Igaz, a bevétel gyarapodása mellett a tartozás is szépen nőtt: 540 ezerről 46,4 millióra.
Székely Sarolta
mfor.hu