4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kínai gazdaságpolitika fő dolga a "viszonyrendszer aktív és megfelelő kezelése lesz a szilárd és viszonylag gyors gazdasági növekedés, a gazdasági szerkezetátalakítás és az inflációs várakozások fékezése között".

A kínai kormány és gazdasági tanácsadó testületeinek éves programadó értekezletéről vasárnap Pekingben megjelent közlemény szerint "gyorsítani kell a gazdaságban a stratégiai szerkezetváltást, és nagyobb szerepet kell adni a stabilizáló árszínvonalnak".

Az értekezleten megismételték a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága politikai bizottságának múlt heti állásfoglalását, amely szerint a pénzügypolitikát "mértéktartóra" kell változtatni "mérsékelten lazáról". A költségvetési politika azonban ezentúl is "aktív" marad, ami a pekingi politikai megfogalmazás szerint azt jelenti, hogy fenn kell tartani a "stabil növekedést, javítani a gazdaság szerkezetét és előmozdítani az általános harmóniát".

A jövő évre szóló, irányadó állásfoglalások üzenete vegyes a külföld számára. A vasárnapi közlemény szerint bővíteni akarják a hazai keresletet, a fogyasztást és az importot, és a behozatalt is fel akarják használni a gazdaság kiegyensúlyozására és szerkezeti átalakítására. Ez a folyamat már megkezdődött: a hét végén megjelent adatok szerint novemberben gyorsult ugyan a kínai export, de az import már harmadik hónapja még jobban nőtt éves összehasonlításban, így a kereskedelmi többlet ismét csökkent az előző hónaphoz képest.

A kínai export novemberben 34,9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a növekedés üteme jócskán gyorsult az októberi, 22,9 százalékos éves többlethez képest. Mindazonáltal az import növekedésének üteme ismét meghaladta az exportét: a behozatal 37,7 százalékkal haladta meg a tavaly novemberit az októberi, 24,5 százalékos éves többlet után, a kínai vámhivatalban pénteken közölt adatok szerint.

 A kereskedelmi többlet 22,9 milliárd dollár volt novemberben, kisebb az októberi 27,15 milliárdnál. E jó hír értékét azonban hosszabb távon némileg ronthatja, ha - amint a kínai vezetés most megerősítette - tovább szigorítják a kínai pénzügypolitikát. Szintén a hét végén a kínai központi bank megint emelte, idén hatodszor és egy hónapon belül harmadszor - a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét, miután októberben alapkamatát is emelte, három év óta először. Új kamatemelés érlelődésére utalt pénteken a kínai statisztikai hivatal friss adata arról, hogy novemberben a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal meghaladták a tavaly novemberit, ezzel a tizenkét havi infláció több mint kétévi csúcsra gyorsult. A legtöbb elemző szerint a kommunista párt és a kormány állásfoglalása nyomán rövid időn belül meglesz az újabb alapkamat-emelés Kínában: ez fékezheti a gazdasági növekedést és vele a behozatalt is, mindenekelőtt az ipari nyers- és alapanyagokét és az energiahordozókét. Kérdés, ellensúlyozhatja-e ezt a foglalkoztatás bővítése.

A pekingi programértekezletről megjelent közlemény szerint ugyanis az országnak nem is szabad "vakon" kergetnie a nagy gazdasági növekedést, hanem az árak stabilizálására és a foglalkoztatás növelésére kell összpontosítania. Kínának "több gondot kell fordítania a növekedés minőségére és eredményére, jobban kell figyelnie a foglalkoztatás ösztönzésére és az emberek életének jobbá tételére... A foglalkoztatás a gazdasági fejlődés egyik legfontosabb célja lesz", olvasható a közleményben.

Annyi bizonyosnak látszik, hogy külföldi, főleg amerikai nyomás dacára Kína ezentúl sem fogja a jüan árfolyamának eddig megszokottnál nagyobb feltornászásával támogatni az importot. A jüant "alapjában szilárdan, ésszerűen egyensúlyozott szinten kell tartani" jövőre is, a vasárnap kiadott közlemény szerint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!