7p

A leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza hétfőn a fő szuverén magyar adóskockázati besorolások kilátását a Fitch Ratings, amely szerint ma már "nagyobb a bizalom aziránt", hogy a kormány az idén és jövőre sikerrel teljesíti költségvetési hiánycsökkenési céljait.

A Fitch Ratings tavaly szeptemberben rontotta negatívra a nála közepes befektetői "BBB plusz" hosszú távú magyar devizaadósi osztályzat, valamint a hazai valutában kiadott szuverén adósság elsőrendű "A mínusz" besorolásának kilátását, azzal az indokkal, hogy az akkori belpolitikai fejlemények hatására megnőtt a kockázata "a miniszterelnök által vezérelt, igen szükséges reformprogram felhígulásának". A Fitch tavaly szeptemberi kilátásrontása után mindhárom nagy hitelminősítőnél - Fitch Ratings, Standard & Poor's, Moody's Investors Service - negatív volt a magyar adósosztályzat kilátása, ma már azonban mindegyiküknél stabil.

Korábban az S&P már javított

A Fitch Ratings a második nagy nemzetközi hitelminősítő, amely - a besorolások módosítása nélkül - az utóbbi egy évben negatívról stabilra javította vissza a magyar kilátást, vagyis levette a napirendről a magyar adósosztályzat visszaminősítését. Tavaly decemberben a Standard & Poor's - amely szintén közepes befektetői "BBB plusz" szinten tartja nyilván a magyar devizaadós-osztályzatot - ugyanezt tette, a konszolidációs erőfeszítések melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva.

A társaság illetékesei szerint a magyar kormány tevékenysége iránt nő a bizalom, és egyre valószínűbb, hogy a kormány az idén és jövőre sikerrel teljesíti költségvetési hiánycsökkenési céljait. A Fitch illetékes igazgatója szerint ugyanakkor változatlanul vannak teljesítési kockázatok a választások közeledtével, elemzői vélemény szerint pedig nem várható jelentősebb forintpiaci hatás a lépéstől, mivel a piac eddig is jórészt hitelesnek fogadta el a konszolidációs programot, a tényleges osztályzatjavítás pedig még valószínűleg jó ideig várat magára.

A Moody's szintén tavaly decemberben vette le Magyarországot a leminősítési figyelőlistáról, de előzőleg egy fokkal, "A1"-ről "A2"-re rontotta a szuverén magyar devizaadósi besorolást; mindazonáltal ez még mindig elsőrendű befektetői osztályzat. A kilátásjavításhoz - és az osztályzatok ezzel egy időben bejelentett megerősítéséhez - fűzött hétfői londoni elemzésében a Fitch kiemelte: jóllehet a kormányra továbbra is politikai nyomás nehezedik a konszolidációs program lassítása, vagy éppen visszafordítása végett, mégis úgy tűnik, hogy az idén sikerül a GDP-érték 6,3 százalékáig mérsékelni az államháztartási hiányt, ami jó helyzetet teremt a jövő évi cél teljesítéséhez is.

Elindult a költségvetés konszolidációja

Az MTI kérdésére, hogy mi volt a fő tényező a magyar adósbesorolási kilátás hétfői javításában, Ed Parker, a Fitch európai szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója Londonban azt mondta: az elsődleges változás a kormány által elért jó haladás a költségvetési konszolidációban. Parker szerint a Fitch arra számít, hogy az általa 6,3 százalékra várt idei ESA-hiányt 2008-ban sikerül 4,3 százalékig tovább csökkenteni.

Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy miképp látja a 2008 utáni konszolidáció esélyeit, a Fitch illetékes igazgatója az MTI-nek azt mondta: a háznak továbbra is vannak kételyei azzal kapcsolatban, hogy a kormány teljesíteni tudja-e 2009-es és 2010-es költségvetési céljait, tekintve a kormánypártok alacsony népszerűségét, az akkor már közelgő választásokat, és azt, hogy Magyarországon "hosszú múltja van a választások előtti populista (költségvetési) expanziónak".

Elmaradhat a választási költségvetés

Hitelminősítői távlatban tekintve azonban "mindez még odébb van"; a lényeg most az, hogy a kormány már az elmúlt évben is jó előrelépést ért el a hiánycsökkentésben, és a Fitch azt várja, hogy ez a következő egy évben folytatódik, mondta Parker. A Fitch vezető szakértője az MTI-nek hozzátette: ezúttal teljesen valószínűtlennek tartja, hogy a 2010-es választások előtt ugyanolyan mértékben felduzzadjon a költségvetési hiány, mint 2006-ban, amikor - szavai szerint - a GDP-arányos deficit "már 11 százalék felé tartott", mielőtt a kormány belekezdett a korrekcióba. Mindazonáltal megvan annak az egyértelmű kockázata, hogy a költségvetési konszolidáció leáll, sőt visszafordul a választások előtt, és ha ez bekövetkeznék, az ismét nyomás alá helyezné a magyar adósbesorolásokat, mondta hétfőn Londonban Ed Parker.

A Fitch Ratings által a hétfői kilátásjavításhoz fűzött elemzésben is az áll, hogy a ház kevésbé biztos a 2009 utáni költségvetési kilátásokban, mert akkor - kétévi közalkalmazotti bérbefagyasztás után, és a további deficitcsökkentésre irányuló politikai akarat potenciális lanyhulása miatt - növekedni fog a költekezési nyomás.

Túl magasak a jövedelmek?

A kilátásjavításhoz fűzött hétfői londoni elemzésben a Fitch azt írta: a magyar adósosztályzatot támogató tényezők között van a magas jövedelmi szint. A vásárlóerő-paritáson mért, fejenkénti 17 900 dolláros éves jövedelem kedvező a "BBB" sávba sorolt szuverén adósok 10 700 dolláros középértékével összehasonlítva. Ezzel a jövedelmi szinttel Magyarország - Szlovénia és Csehország után - a leggazdagabb ország Közép- és Kelet-Európában, áll a Fitch elemzésében.

A hitelminősítő szerint a gazdaság nyitott és sok lábon áll, és szorosan beágyazódott a gazdag, stabil EU-gazdaságok közé. Jóllehet a belpolitika időről időre viharos, a széles értelemben vett politikai stabilitást robusztus intézményi rendszer és az EU-tagság támasztja alá.

Nem lesz a Fitch lépésének komoly piaci hatása

A Fitch által bejelentett kilátásjavítás várható piaci hangulati hatásairól Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési csoport közép-európai közgazdásza az MTI-nek hétfőn azt mondta: értékelési szempontból a hitelminősítői lépésnek jó eséllyel nincs túl nagy súlya, mert a piac eddig is kedvezően állt hozzá a magyar konszolidációs programhoz, és piaci szereplők feltételezik, hogy a kormány legalább a következő egy évben elkötelezett marad e program mellett. Ezt a piaci vélekedést tükrözi a kockázati hozamfelár-görbe alakulása és a viszonylag stabil forint, ehhez képest sok újdonságot a Fitch lépése nem jelent a piaci szereplőknek, mondta az elemző.

Dybula hozzátette: egyelőre csak a kilátás negatívról stabilra javításáról van szó, ami azt jelenti, hogy rövid távon nem várható a magyar adósosztályzat tényleges felminősítése. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban az osztályzatjavítást rendszerint a kilátás pozitívra javítása előzi meg.

A román besorolás romlott

A Fitch által hétfőn bejelentett magyar kilátásjavítás előtt néhány órával a Standard & Poor's Londonban bejelentette, hogy az eddigi stabilról leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta Románia eddig is jórészt gyenge befektetői szuverén adóskockázati besorolásainak kilátását, arra hivatkozva, hogy a román kormány nem ad megfelelő gazdaságpolitikai választ a gyorsan növekvő külső egyensúlyhiányra, miközben egyre romlanak a globális hitelpiaci viszonyok.

A londoni elemzők ugyanakkor továbbra is megosztottak a 2008 utáni kilátásokat illetően. A Standard & Poor's, amely szeptember végén megerősítette a nála is "BBB plusz" szintű, közepes befektetői szuverén magyar adósbesorolást, ehhez fűzött akkori elemzésében megállapította, hogy Magyarország "kitartóan halad" a költségvetési konszolidáció felé. Az S&P hozzátette azonban: azzal számol, hogy a 2010-es választások közeledtével - és mivel a költségvetési konszolidáció tervei a 2008 utáni időszakra "bizonytalanok" - később lanyhulni fog a haladási ütem.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!