3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akár négy-tíz százalékpontnyi különbség is lehet a legolcsóbb és a legdrágább karácsonyi fogyasztási hitelek költségei között a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Hitelválasztó alkalmazásának adatai szerint - hívta fel a figyelmet a jegybank hétfőn.

A tájékoztatásban kiemelték: a pénzügyi intézmények akció nélkül is jóval a törvényi plafon alatti teljes hiteldíj-mutatóval (THM) kínálják kölcsöneiket, a hitelkártyánál ugyanakkor a mutató közelíti a maximumot. A kis összegű (karácsonyi) fogyasztási hitelek közül az áruhitelek átlagosan 19,89-25,06 százalék közötti THM-mel kaphatók a különböző pénzügyi intézményeknél az MNB ingyenesen elérhető hitel- és lízingválasztó alkalmazásának december eleji adatai szerint.

Mintegy négy-négy százalékpontnyi a különbség a jelenlegi kínálatban elérhető legdrágább és legolcsóbb személyi kölcsönöknél, (a piaci szereplőtől függően átlagosan 15,73-19,65 százalékos a THM), valamint a hitelkártyák esetében a kamatmentes, átlagosan 45 napos periódus után (35,15-39,06 százalékos a THM). Ezekhez képest jóval nagyobb, 10 százalékpont feletti eltérés van a legolcsóbb és legdrágább folyószámlahitelek között (21,58 - 31,66 százalék).

A jegybank hangsúlyozta, a megfelelő hiteltípus kiválasztásánál a fogyasztóknak ajánlatos előzetesen alaposan körülnézni, mert a legolcsóbb személyi kölcsön hiteldíja például éppen a fele lehet a legmagasabb THM-mel kínált folyószámlahitelének.

A fogyasztóknak nyújtott hitelről szóló törvény szerint az áruhitelek, folyószámlahitelek és hitelkártyák THM-jének maximuma 39 százalékkal, a személyi kölcsönöknél pedig 24 százalékkal haladhatja meg a jegybanki alapkamatot. Így tavaly és idén november között 0,75 százalékkal mérséklődött a fogyasztási hitelek jogszabályi THM-plafonja önmagában azért, mert a jogalkotó a jegybanki alapkamathoz kötötte a hitelek árát - közölte az MNB.

A jegybankhoz az idei év első tíz hónapjában 522 fogyasztói megkeresés érkezett a fogyasztási kölcsönökkel kapcsolatban. Ezen belül a legtöbben a hitelkártyák, a legkevesebben a folyószámlahitelek kapcsán tettek panaszt vagy jelezték észrevételeiket.

A közlemény szerint a fogyasztói jelzések, illetve a jegybank egyéb adatai alapján folyamatosan vizsgálják, hogy a pénzügyi intézmények betartják-e a fogyasztási hitelekhez kötődő jogszabályi előírásokat. Jogsértés, így a THM-re vonatkozó előírások be nem tartása miatt idén márciusban, júniusban, szeptemberben és novemberben is hozott felügyeleti intézkedéseket az MNB különböző piaci szereplőknél.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!