A nemzetközi hitelminősítő átfogó vizsgálatába bevont európai kötvénypiaci alapok összesen 8600 milliárd euró befektetői tőkét kezelnek.
A Fitch kimutatása szerint a kételkedők két fő csoportra oszthatók. A felmérésben részes befektetési alapkezelők 29 százaléka szerint a jelenlegi piaci nyugalom rövid életű lesz, 30 százalékuk pedig úgy vélekedik, hogy a piacok "irracionális mértékben derűlátók", és nem vesznek tudomást Európa gyenge gazdasági kilátásairól. Ennek alapján a válaszadók összesen 59 százaléka szerint indokolatlan a mostani piaci erősödés. A fennmaradó 41 százalék viszont úgy gondolja, hogy az euróövezet már túljutott a válság nehezén, elsősorban az eurójegybank (EKB) erőteljes támogatásának köszönhetően.
A Fitch Ratings elemzői közölték, hogy szerintük is éles ellentétben áll a folytatódó euróövezeti recesszió és a munkanélküliség Európa-szerte tapasztalt emelkedése a jelenlegi piaci fellendüléssel. A hitelminősítő szakelemzői szerint ha a mostani piaci folyamatokat nem támasztja alá a reálgazdaság stabilizálódása és az euróövezeti bankunió felé tett előrelépés, akkor fennáll az a veszély, hogy a nyáron újult erővel törnek ki ismét a piaci viharok, ahogy 2011-ben és 2012-ben is történt.
A Fitch ismertetése szerint az új felmérés egyértelműen kimutatta az európai intézményi befektetői közösség aggodalmait az euróövezet reálgazdasági teljesítményével kapcsolatban is. A vizsgálatba bevont befektetési alapkezelők 86 százaléka tart attól, hogy a valutaunió elhúzódó recessziója komoly kockázatot jelent az európai hitelpiacra. A Fitch kiemeli, hogy a hasonló felmérések kezdete óta most a legmagasabb az így vélekedő intézményi befektetők aránya, amely ráadásul meredeken emelkedik: az előző felmérés során a befektetési alapkezelők 69 százaléka nevezte magasnak az euróövezeti recesszióból eredő hitelpiaci kockázatokat.
Az euróövezet gazdasági kilábalásába vetett alacsony befektetői bizalmat jelzi a Fitch értékelése szerint az is, hogy körkérdésbe bevont befektetési társaságok mindössze 9 százaléka tartotta magasnak az inflációs kockázatot, ugyanakkor több mint háromszor ennyi, 29 százalék a deflációt nevezte jelentős kockázatnak Európában. Más nagy londoni házak hasonló felmérései is azt jelzik, hogy az intézményi befektetői kör jelentős része nem tartja megalapozottnak a jelenlegi pozitív európai piaci folyamatokat.
A Barclays kimutatta, hogy intézményi klienseinek csaknem 60 százaléka tartja az elmúlt időszak viszonylagos piaci nyugalmát mindössze "az újabb vihar előtti csendnek". Arra a kérdésre, hogy mit tekintenek a következő 12 hónap első számú globális kockázati tényezőjének, a legtöbben - több mint 40 százaléknyian - az euróövezeti adósságválságot nevezték meg.
A nagy londoni befektetési és elemzőházak az euróövezet gazdasági teljesítményére is egyre rosszabb előrejelzéseket adnak. A JP Morgan közgazdászai a minap közölték, hogy az addigi prognózisukban szereplő 0,2 százalékról 0,6 százalékra módosították az euróövezeti gazdaság idei egész évi átlagos visszaesésére vonatkozó becslésüket.
A Standard & Poor's új prognózisában azzal számol, hogy az euróövezet hazai összterméke 2013-ban átlagosan 0,5 százalékkal csökken, és jövőre is csak 0,8 százalékkal növekszik. Az S&P azonban kidolgozott egy igen negatív alternatív forgatókönyvet is a vártnál esetleg hosszabb ideig elhúzódó recesszióra. Ennek megvalósulása esetén az euróövezetre még két évi recesszió várna: a Standard & Poor's e negatív forgatókönyve szerint a valutauniós GDP-érték az idén 1,6 százalékkal, 2014-ben 0,3 százalékkal csökkenne.
MTI