Több ezer választ és javaslatot gyűjtött be az elmúlt hetek online konzultációja során a Nagy-Britanniában élő magyaroktól a Radikális Európai Demokraták mozgalma. Az Ujhelyi István EP-képviselő által alapított szervezet a Brexit-tárgyalások kapcsán kért személyes elvárásokat és hozzászólásokat a több százezer érintett magyartól.
A beérkezett üzeneteket összesítették és a mai napon átadták Guy Verhofstadtnak, az Európai Parlament Brexit-ügyi főtárgyalójának, aki ígéretet tett arra, hogy mindegyik felmerült kérdést megválaszolja és képviseli a kivándorolt magyarok érdekeit is a tárgyalások során – tájékoztatott a képviselő titkársága.
Nem egészen egy hónappal ezelőtt hirdetett online konzultációt Ujhelyi István és a Radikális Európai Demokraták mozgalma a Brexit-tárgyalások kapcsán. Mint azt az akció kezdetén megfogalmazták: a Brexittel mindkét fél, az Egyesült Királyság és az európai közösség, ezen belül Magyarország is csak veszíteni fog, ezért a mostani folyamatok egyik legfontosabb célkitűzése a veszteségek minimalizálása kell, hogy legyen.
„Számunkra természetesen a magyar érdek az elsődleges, így például annak a több százezer magyarnak a státusza és sorsa, akik az elmúlt években brit földön kerestek és találtak boldogulást. Miközben a kormány nem létező Soros-tervről konzultál, addig én a sokszázezer honfitársunkhoz fordultam egy valóban fontos, a jövőjüket érintő ügyben” - fogalmazott Ujhelyi István.
Hozzátette: az EU és Nagy-Britannia között legutóbb létrejött részmegállapodás garantálni kívánja ugyan az uniós állampolgárok, így a magyar munkavállalók megszerzett jogait, a brit fél bizonytalansága és a részeredmények törékenysége miatt azonban szükséges megvédeni az elért eredményeket és egyértelműsíteni az elvárásokat.
A közösségi kampánnyal kísért felhívásra több mint háromezer üzenet érkezett, elsősorban a munkavállalói jogokkal kapcsolatban. Többen jelezték aggodalmukat, hogy miután nem automatikus a szerzett jogok védelme, ezért a brit kormány gálánsnak tűnő ajánlatától függetlenül is bárki elveszítheti jelenlegi státuszát, ezzel veszélyeztetve bérleti- és munkaszerződéseit, bankszámláit.
Ugyancsak többen felhívták arra a figyelmet a brit földön élő magyarok közül, hogy a Brexit-részmegállapodás szövege szerint egy jövőbeni brit parlament bármikor felmondhatja az állampolgári jogokról szóló megállapodást, ami egyértelműen aggodalomra ad okot.
Szintén hangsúlyosan szerepelt a magyar észrevételek között, hogy a Brexit előrehaladtával egyre többen érzik bizonytalanságban mikro-vállalkozásukat, szezonális munkavállalási lehetőségüket, megszerzett nyugdíj-jogosultságukat, sőt, néhány elszigetelt esetben a szélsőséges nacionalistáktól még fizikai biztonságukat is.
Ugyancsak a RED online konzultációja mutatta ki, miszerint több száz Nagy-Britanniában tanuló diák tart attól, hogy kötelezettségeik és költségeik jelentősen megváltoznak majd a brit kilépést követően, de több tucat „skype-nagyszülő” is aggodalmát fejezte ki a beutazást, rokonlátogatást várhatóan megnehezítő adminisztratív korlátozások miatt.
mfor.hu