Az Európai Unió által félévente elvégzett közvélemény-kutatás legújabb eredményei azt mutatják, hogy az európai lakosság 24 százaléka szerint a gazdasági helyzet a következő 12 hónapban javulni fog, közel háromnegyedük pedig nem számít negatív tendenciára.
Évek óta most először nagyobb azon európaiak aránya (47 százalék), akik szerint a válság munkaerő-piaci hatása már elérte tetőpontját, mint azoké, akik szerint a neheze még hátravan (44 százalék).
Az európai választásokat követően a 2013. novemberi 29 százalékról 42 százalékra emelkedett azon polgárok száma, akik úgy érzik, hogy számít a véleményük az EU-ban, bár különbségek vannak a továbbra is gazdasági nehézségekkel szembesülő országok, valamint szerencsésebb társaik között.
Míg Svédországban és Dániában a társadalom mintegy 75 százaléka véli úgy, hogy számít a véleménye az EU-ban, ez az arány Olaszországban és Lettországban a 20 százalékot sem éri el - derül ki a jelentésből. Az eltérések ellenére az európaiak 65 százaléka uniós polgárnak érzi magát, ami a tavaly őszi 59 százalékhoz képest javulást jelent.
Szintén emelkedett az EU jövőjével kapcsolatos optimizmus, múlt november óta 5 százalékkal, 56 százalékra nőtt a magukat optimistának jellemzők aránya, míg a pesszimisták száma 5 százalékkal 38 százalékra csökkent. A közvélemény-kutatáshoz összesen 32 689 embert kérdeztek meg.
MTI