Nehéz pontosan meghatározni a két évvel ezelőtti magyar válság csúcspontját, de az utólagos beszámolók alapján valamikor október 9-10-én voltunk a legközelebb az államcsődhöz. Állítólag akkor dőlt el az is, hogy hazánk a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) és az Európai Unióhoz fordul segítségért.
Az OTP-t és a forintot ütötték leginkább
"Négy nap alatt értékük közel felét elveszítették az OTP-részvények a Budapesti Értéktőzsdén, különösen a ma délutáni zuhanás volt meglepő, pár perc alatt 10 százalékkal zuhantak a papírok" - írta az mfor.hu október 9-én, csütörtökön este. Akkor még csak kérdésként vetődött fel, hogy egyesek az OTP bukására spekulálnak, hiszen fundamentálisan nehezen volt magyarázható a szakadás.
Ráadásul érdekes mozgások voltak a bankpapír piacán, hiszen október 9-én például néhány perccel a zárás előtt még 5 százalékos mínuszban volt az árfolyam, majd a vége 14,33 százalékos bukás lett. Utólag Soros György és befektetési alapja lett kikiáltva bűnbaknak, félmilliárdos PSZÁF-bírság lett az ügylet eredménye.
Mai szemmel kicsit hihetetlen, de október 9-én olyan hírek is elterjedtek a tőzsdezárás után, hogy állami irányítás alá vonják az OTP-t, azonban a pénzügyminiszter és a kormányszóvivő cáfolta ezeket a feltételezéseket. Másnap reggel Veres János felajánlotta, hogy az állam szükség esetén garanciát vállal az OTP teljes bankközi hitelállományára, a cég menedzsmentje viszont ezt elutasította.
A pénteki kereskedés csapkodással indult a tőzsdén, ide-oda rángatták a részvényeket. A nap végén 3 százalék közelében volt a BUX index gyengülése, az OTP újabb 6,6 százalékos veszteséget szenvedett el, így már csak 3600 forintot ért. Közben a menedzsment két kézzel zsákolta a saját részvényeket, pénteken több mint 3,5 millió darabot vettek.
A forintot kiütötték is péntek reggelre, a nyitás után a 270-es árfolyamot is áttörte a magyar deviza az euróval szemben. Mindez közel 10 százalékos gyengülés volt ahhoz képest, hogy csütörtök reggel még 252 körül állt az árfolyam. Délutánra aztán ismét erősödött a forint, a piaci pletykák szerint az MNB kezdte el venni a magyar devizát, de ezt cáfolták. A tőzsdezárás után 259,60-nál állt az euró árfolyama.
Gyurcsány a megmentő szerepében
Így érkeztünk tehát el az október 11-12-ei hétvégéhez. Péntekre máris sikerült bűnbakot találni az OTP zuhanása miatt, Greg Coffey azonban szombaton tagadta, hogy része lett volna a magyar bankpapír beszakításában. Coffey azt nyilatkozta, hogy 2008-ban nem is kereskedett OTP-papírokkal.
A hétvégi tárgyalások után volt szó először az IMF és az EU segítségéről: hétfőn Gyurcsány Ferenc miniszterelnök állt ki a sajtó elé. A kormányfő kiemelte: hazánk sikeresen védekezik, elsőként szerezte meg az IMF és az Európai Unió támogatását. Igaz, akkor még arról volt szó, hogy a nemzetközi szervezetek pénzét nem kell majd felhasználnunk.
A csütörtök éjjel megkezdett és a hétvégén is folytatott intézkedések nyomán a forint és a Budapesti Értéktőzsde BUX-indexe is erősödésnek indult hétfő reggel - mondta el a miniszterelnök. Hozzátette, hogy bár újabb várható támadásokról konkrét információk egyelőre nincsenek, a pénzügyi helyzet bizonytalansága miatt bármi előfordulhat. Ezért folytatják a folyamatos megbeszéléseket a pénzügyi szakemberekkel.
Beke Károly
mfor.hu