3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Közel négyszáz szlovákiai őstermelő tiltakozott szerdán Pozsonyban amiatt, hogy az európai uniós közvetlen agrártámogatások mértéke az uniós átlag alatt maradna az "új" tagországok számára a 2014 és 2020 közötti időszakban is a közös agrárpolitika reformja szerint.

A "Nem akarunk többet, csak egyenlő feltételeket", "Az EU ígéretei jobban bűzlenek, mint a trágya" szövegű transzparensekkel felvonuló gazdák a földművelésügyi minisztérium épülete előtt gyűltek össze. Itt azt hangoztatták, hogy az EU - a belépéskor tett ígéretek dacára - nem biztosít igazságos bánásmódot és egyenlő feltételeket az új tagországok számára, és ezzel ellehetetleníti a gazdákat.

Miután a gazdák közölték követeléseiket a szaktárca vezetésével, az Európai Bizottság (EB) pozsonyi képviseletéhez vonultak, ahol tiltakozásuk jeléül egy konténer trágyát öntöttek az épület elé.

Patasi Ilona, a Szlovák Agrárkamara (AKS) elnöke a tiltakozás kiváltó okaival kapcsolatban az MTI-nek azt mondta: elfogadhatatlan számukra, hogy a területalapú támogatások mértéke az új tagországokban továbbra is alacsonyabb maradjon, mint a nyugat-európai tagországokban. Rámutatott: az EU az ország csatlakozásakor ígéretet tett a támogatások szintjének kiegyenlítésére, ám az unió közös agrárpolitikájának javasolt  reformja a 2014 és 2020 közötti időszakra továbbra is alacsonyabb közvetlen kifizetésekkel számol. "A támogatások összegének, a gazdaságok méretétől függő csökkentése és a kényszerű ugaroltatás is elfogadhatatlan, mert ez csökkentené a versenyképességünket."

Az agrárkamara elnöke a kialakult helyzettel összefüggésben elmondta: az EU agrárpolitikája következtében az utóbbi nyolc év során 120 ezer munkahely szűnt meg Szlovákiában az agrárszektorban. Ez idő alatt a sertésállomány a felére csökkent, 80 ezer fejőstehenet kellett levágni, a zöldség- és gyümölcstermesztés szinte teljesen elsorvadt. Az ország élelmiszer-önellátásának szintje jelenleg alig több mint 40 százalék, holott az EU-s átlag 80 százalék körül van - közölte.

Daniel Poturnay, a Szlovák Élelmiszeripari Kamara elnöke azt hangoztatta, hogy az EU-támogatások elosztása kezdettől fogva diszkriminatív volt. A közös agrárpolitika reformja szerint most újabb 14 évet kellene várni a dotációk szintjének kiegyenlítésére. Az őstermelőknek és az élelmiszeripari ágazatban dolgozóknak nincs okuk arra, hogy higgyenek ennek az újabb ígéretnek, mert az előzőt sem tartották be - hangsúlyozta a kamara elnöke.

Lubomír Jahnátek földművelésügyi miniszter az elégedetlen gazdákhoz szólva azt mondta: "az Európai Bizottság javaslata arról szól, hogy az unióban egyenlő és egyenlőbb országok vannak, sajnos mi még az egyenlők közé sem tartozunk". Közölte: a szlovák kormány folytatja a tárgyalásokat az agrártámogatásokról, azzal a céllal, hogy a 2014 és 2020 közötti költségvetési időszakban a szlovákiai gazdák ugyanolyan mértékű agrártámogatásban részesüljenek, mint a szomszédos országok gazdái. Hozzátette: ha nem járnának sikerrel, a kormány más EU-s költségvetési forrásokból fogja kiegészíteni az agrártámogatások.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!