A Financial Times által csütörtökön idézett adatok szerint az idei év első két hónapjában a betétesek 10 milliárd eurót vontak ki a görög pénzintézetekből; ez a teljes bankrendszer-szintű betétállománynak hozzávetőleg a 4,5 százaléka.
Az Eurasia Group nevű vezető londoni gazdasági-politikai kockázatértékelő és tanácsadó csoport erről kiadott csütörtöki helyzetértékelésében kiemelte: a görög bankok jelentős hitelezői számos délkelet-európai gazdaságnak - a négy legnagyobb görög bank összesített térségi kinnlevősége 75 milliárd euró -, és az esetleges kihelyezési szigorítások makrokockázatot jelentenek ezekben a gazdaságokban, különösen Romániában és Bulgáriában, de több egykori jugoszláv tagköztársaságban is.
Az Eurasia Group csütörtöki londoni elemzése szerint a térségi makrocsatornákon keresztül az ezekben az országokban szintén jelentős kinnlevőség-állománnyal jelenlévő osztrák bankokra is hárulhatnak negatív következmények a görög bankkockázatból. A ház felidézi, hogy az osztrák bankrendszer kinnlevőségeinek értéke a kelet-európai térség egészében az éves osztrák hazai össztermék (GDP) hozzávetőleg 60 százalékával egyenlő.
Az elemzés szerint emellett a görög bankszektor likviditási helyzetével kapcsolatos aggodalmak erősíthetik a görög kormány késztetését a Nemzetközi Valutaalap (IMF) segítségének igénybevételére. A görög kormány ugyanis jól tudja, hogy nemzeti, sőt uniós szinten is korlátozottak a bankok támogatására rendelkezésre álló kapacitások - áll az Eurasia Group csütörtöki londoni helyzetértékelésében.
Görögország mint szuverén adós törlesztéskockázati megítélése mindeközben folyamatosan romlik. A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision csütörtökön közölte: a görög törlesztéskockázatra köthető hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS), vagyis a fizetési leállások elleni adósságpiaci biztosítási tranzakciók árazása az aznapi londoni kereskedésben rendkívül meredek, 57 bázispontos megugrással 470 bázispont körüli napi csúcsra emelkedett. Ez egyben az eddigi görög CDS-árazási rekord. Görögország törlesztéskockázati biztosítási díjszabása jelenleg egyes fejlődő országokéval vetekszik.
MTI