A pénteken esedékes adatismertetés előtt összeállított előrejelzéseikben a nagy londoni befektetési házak közgazdászai érzékelhetően óvatosabbak voltak, mint legutóbb. Novemberre ugyanis az MTI akkori előzetes felmérésébe bevont londoni elemzők prognózisai között akadt 4,5, sőt 4,7 százalékos becslés is, a tényleges tizenkét havi ütem azonban abban a hónapban 4,3 százalék volt.
A decemberre szóló előrejelzéseikkel már előállt nagy citybeli házak - Barclays Capital, Bank of America-Merrill Lynch, JP Morgan, Goldman Sachs, BNP Paribas - elemzői szinte egyöntetűen 4,4 százalékos éves inflációt várnak a tavalyi utolsó hónapról.
A kivétel a JP Morgan, amelynek közgazdászai közölték: becslésük szerint decemberben 4,2 százalékra lassulhatott a teljes kosárra számolt tizenkét havi ütem, elsősorban az üzemanyag-komponensben belépő nagy bázishatás miatt. A ház elemzői szerint ez a bázishatás a szeszesitalok és a dohányfélék novemberi jövedékiadó-emeléséből eredő átszűrődő hatás felhajtóerejénél nagyobb mértékben visszafoghatta a fogyasztói árakat.
A JP Morgan szakértői az idei áfa-emelésnek a januári inflációra várható hatásával kapcsolatban megjegyezték, hogy egyes jelek szerint a nagy áruházláncok az emelésből "nem sokat hárítottak tovább" a fogyasztókra.
A Goldman Sachs (GS) szakértői - akik 4,4 százalékos decemberi inflációt jósolnak - előrejelzésükben kiemelték, hogy várakozásuk szerint az energia- és az üzemanyagárak emelkedése, valamint a gyenge forint volt a múlt hónapban is a magyar inflációs dinamika meghatározója. A GS elemzői szerint a tavaly decemberi magyarországi éves infláció az általuk jósoltnál is nagyobb mértékben gyorsult volna a térség egészében 2010 decemberében mért jelentős inflációs kiugrás bázishatása nélkül.
A Goldman Sachs közgazdászainak prognózisa szerint az idei év elején még tovább gyorsul a magyar infláció az áfa-emelés, a gyenge forint és magas globális nyersanyagárak miatt. A cég előrejelzése szerint 2012 közepétől valamelyes enyhülés várható, mivel a gyenge hazai kereslet mérsékli a maginflációs szintű átszűrődést, de a GS londoni elemzői azzal számolnak, hogy a teljes kosárra számolt éves infláció egészen 2013 végéig jóval az MNB 3 százalékos célszintje felett marad.
A Barclays Capital befektetési bankcsoport londoni elemzői - akik szintén 4,4 százalékos decemberi inflációt jósoltak - közölték, hogy januárra "nagy megugrást" várnak az áfa-emelés és a forintgyengülés együttes hatásaként.
MTI