2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A feltörekvő térség jegybankjai még egy előző aranykorban kötelezték el magukat az inflációs célok mellett, most azonban a növekvő élelmiszer- és energiaárak ezt próbára teszik - áll a JP Morgan befektetési ház heti elemzésében. Az elemzők emelték magyar kamatvárakozásaikat, és gyorsuló inflációra számítanak májusban.

A JP Morgan szakemberei megemlítik, hogy a felzárkózó térség jegybankjai az utóbbi években sorra szállították le inflációs céljaikat, most viszont rajtuk kívül álló okok - a magas olaj- és élelmiszerárak - gátolják ezek elérését. A folyamatosan ismétlődő, felfelé mutató inflációs meglepetések hatására mind meredekebbé válnak a helyi hozamgörbék. Ez szigorítási nyomást gyakorol a jegybankokra, azon aggodalmak ellenére is, hogy a kamatemelések exportvisszaeséssel járnak és megszorítják a hazai vásárlóerőt is - áll az elemzésben.

A Magyarországi helyzetről azt írták a szakemberek, hogy várhatóan még legalább egy kamatemelésre szükség lesz. Korábban arra számítottak, hogy a legutóbbi szigorítás lesz az utolsó, de az utóbbi időszakban egyre nagyobb lett az újabb emelés esélye. Miután a közelmúltban az Európai Központi Bank elnöke előrevetített egy júliusi kamatemelést, így 50 százalék fölé nőtt annak esélye, hogy az MNB is kénytelen lesz lépni.

A magyar inflációval kapcsolatban az elemzők úgy vélik, hogy a nyáron 6,8 százalék körül ragadhat be a pénzromlás üteme, éves szinten 6,5 százalék lehet az infláció. Emellett szerintük a 3 százalékos inflációs cél 2010-es teljesítése is gondot okozhat a jegybanknak.

Az elszabaduló magyar infláció veszélyeire már több fontos bankház felhívta a figyelmet a közelmúltban. Nemrég a Merrill Lynch vélte úgy, hogy a tartósan magas energiaárak 0,4-1 százalék közötti mértékben emelik a feltörekvő országok inflációját. A cég szerint hosszabb távon 6,5-7 százalék körül ragadhat be a magyar infláció.

A Goldman Sachs szintén a közelmúltban emelte meg inflációs várakozását, emellett a cég szakemberei továbbra is arra számítanak, hogy az MNB a következő három hónapban 9 százalékra emeli az alapkamatot a mostani 8,5 százalékról.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!