A kormányfő elmondta: a pénzügyi-gazdasági élet vezetői, vezető elemzők egyetértettek abban, hogy ami eddig megtehető volt, azt közösen megtette a kormány, a jegybank, a pénzpiaci felügyelet és a pénzpiaci szereplők.
"A jelenlegi helyzetben minden másnál fontosabb a pénzügyi rendszer stabilitásának biztosítása, nincs ezt felülíró egyéb gazdaságpolitikai cél" - hangsúlyozta a kormányfő. Gyurcsány Ferenc kiemelte: a megbeszélésen az elemzők tanácsot adtak a tekintetben is, hogy az európai szintű együttműködésben, az Európai Unióval való kapcsolattartásban melyek azok a kérdések, amelyeket még napirendre kell venni.
A miniszterelnök kitért arra, hogy azoknak a pénzintézeteknek is növelni kell az erejét, amelyek határon átnyúló szolgáltatásokat nyújtanak, de külföldi bankok tulajdonában vannak. Ebben az esetben a kormány más európai kormányokkal, felügyeletekkel, jegybankokkal együtt tekinti át, mi a teendő - fűzte hozzá.
A kormányfő elmondta: lefelé módosították a jövő évi költségvetés alapjául szolgáló GDP-növekedési prognózist, és arra az álláspontra jutottak a gazdasági élet képviselőivel, hogy adócsökkentésre csak azt követően kerülhet sor, hogy a hazai gazdaság újra növekedési pályára áll, azaz csak középtávon lehet megfontolni az adómérséklést.
"Ha ebben az időszakban, amikor jelentősen csökken a növekedés, biztosítani tudjuk az egyensúly felé tartó költségvetési pályát és az ehhez tartozó finanszírozást, akkor, amikor ismét növekedési pályára áll a gazdaság, újra 3-4 százalék lesz a GDP bővülése, akkor megteremthető egy 300-500 milliárd forintos adócsökkentés lehetősége. Adóügyekben azt lehet közösen tenni - és itt már a szombati nemzeti csúcshoz is fordulok -, hogy középtávon lehet adóprogramot megfogalmazni, amelyet egy középtávú költségvetési pályához kell illeszteni" - mondta a kormányfő.
A mostani helyzetben a magyar vállalatok számára a legnagyobb problémát a piac, nevezetesen az európai piacok beszűkülése jelenti - mondta a kormányfő.
Arra a kérdésre, hogy sok bank gondokkal néz szembe a devizahitelezésben, Gyurcsány Ferenc elmondta: a mostani helyzetben az elsődleges erőfeszítéseknek arra kell irányulniuk, hogy a forintlikviditás mellett a bankrendszer euróval való ellátása is biztosítva legyen. Ez a jegybank, a felügyelet, a bankszövetség és a piaci szereplők felelősségi körébe tartozik, az állam mozgástere ebben a kérdésben "közel áll a nullához" - mondta Gyurcsány Ferenc.