4p

Összességében 1000-1200 milliárd forintos adócsökkentési tervet vázolt fel Gyurcsány Ferenc szerdán megjelent dolgozatában. A miniszterelnök több, gazdasági szakértők által régóta sürgetett javaslatot tett magáévá, így többek között a járulékcsökkentés és a szolidaritási adó eltörlésének lehetőségét is felvetette. Az üdvözlendő terv gyenge pontjának a finanszírozhatóság tűnik. A kormányfő ugyan a gazdaság kifehérítésében látja ennek forrását, ám az elmúlt évek tapasztalatai alapján közel sem biztos, hogy ez elegendő lesz. Mfor.hu háttér.

Kik lesznek az adóterv nyertesei?

Ugrik a szolidaritási adó, nő a tánya

Az adócsökkentési program 300 milliárd forintos első ütemében a kormányfő ajánlata szerint már 2009-ben, egy lépésben eltörölnék a négy százalékos vállalati különadót, a társasági nyereségadót pedig 18 százalékban határoznák meg, a jelenlegi 16 százalék helyett. A személyi jövedelemadót úgy csökkentenék, hogy a jelenlegi 1,7 millió forint helyett kétmillió forint éves jövedelemig kellene 18 százalékos adót fizetni, a 36 százalékos kulcs csak az a fölötti részre lenne érvényes.

Emellett az általános munkáltatói járulékkulcsot öt százalékponttal csökkentenék jövő április elsejétől úgy, hogy azt a bérek első 140 ezer forintjáig lehessen alkalmazni.

Szintén a jövő évtől lépne életbe, hogy a leghátrányosabb helyzetű térségekben újonnan létrehozott munkahelyek után egyáltalán nem kellene munkáltatói járulékot fizetni a foglalkoztatás első három évében, és az a rákövetkező három évben is csak fokozatosan érné el az általános szintet.

Jelentősen csökkenő járulék

A program második ütemében, 2010-ben további két százalékponttal csökkentenék a munkáltatói járulékot, az szja 18 százalékos sávhatárát pedig 2,5 millió forintra emelnék.

Az adócsökkentési program végére a munkáltatói járulékot összesen tíz százalékponttal faragnák le, a személyi jövedelemadóban pedig a 18 százalékos kulcsot tenné általánossá a miniszterelnök: évi 750 ezer forintig nem kellene szja-t fizetni, a 36 százalékos kulcs pedig csak a hárommillió forint feletti jövedelmekre vonatkozna.

Gyurcsány Ferenc szerint így az adócsökkentés kétharmad részben a vállalkozások terheit enyhítené, egyharmadban pedig a polgárokét, és összességében 18-20 százalék körüli adócentrumot jelentene, ami már versenyképes a környező országok némelyikében alkalmazott egykulcsos adóval is.

Az adócsökkentési alap lesz a garancia

A pártelnök-miniszterelnök cikkében úgy fogalmaz: "Kötelező feltenni a kérdést, mi a garancia arra, hogy a kifehéredésből várt pénz befolyik a költségvetésbe". Ha ugyanis a gazdasági szereplők az adócsökkentés dacára sem hajlandóak változtatni magatartásukon, és fennmarad a szürke-fekete gazdaság jelenlegi szintje, akkor ismét növekedésnek indul a hiány.

Ennek a kockázatnak a csökkentése érdekében létrehozná az úgynevezett adócsökkentési alapot, ami egyfajta biztonsági vésztartalék lenne, és amibe 300 milliárd forint kerülne 2009-ben. Ez azt szolgálná, hogy ha a vállalkozók a kisebb adót sem fizetik be rendesen, akkor a kormány ebből pótolja a hiányzó bevételeket.

Zéró tolerancia

Az adócsökkentést a kormányfő az adminisztráció egyszerűsítésével, valamint az adóelkerüléssel szembeni zéró toleranciával egészítené ki. Tehát az eddiginél jóval szigorúbban lépnének fel azokkal szemben, akik még az alacsonyabb közterhek megfizetése alól is megpróbálnak kibújni. Emellett lehetőséget adnának arra, hogy utólag se kapjanak büntetést azok, akik elindulnak gazdálkodásuk kifehérítése felé, vállalva a közterhek fokozatos, de teljes megfizetését. Gyurcsány Ferenc a cikkben a magyar vállalatokat segítő, aktív és patrióta magatartást javasol, külön kiemelve a kis- és középvállalatok segítését.    

50 ezer új munkahely

A kormányfő megújítaná a szociális ellátórendszert is, ezért 2009-től Nemzeti Közfoglalkoztatási Programot indítana. Ez szerinte 2010-ben már legalább 50 ezer embernek adna munkát segély helyett. A nagy állami beruházásokban kötelezővé tenné, hogy a foglalkoztatottak legalább tíz százaléka hátrányos helyzetű munkavállalók közül kerüljön ki.

A segély helyett munkát program alapelve, hogy a munkaképes korú állampolgárok közül kizárólag azok vehetnek részt a segélyezési rendszerben, akik egészségi állapotuk, esetleg más méltányolható ok miatt nem képesek munkát végezni.

A kormányfő cikkében azt is indítványozza, hogy az oktatás, a kultúra és a tudomány területén Magyarország a következő fél-egy évtizedben közelítse meg a skandináv országok szintjét, ahol az oktatásra a nemzeti jövedelem 6-7 százalékát költik.

KB

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!