2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az infláció, a rubel gyengülése a rekordmennyiségű gabonatermés ellenére is oda vezethet, hogy hamarosan jönnek az élelmiszerkuponok Oroszországban.

Februárban jelentősebben is drágulhat a kenyér Oroszországban, amikor és várhatóan a szállítók beépítik áraikba a megemelkedett termelési költségeket - írja a The Moscow Times. Ekkor pedig a kormánynak várhatóan mérlegelnie kell, hogy az alacsony jövedelmeűek helyzetetét élelmiszerjegyek bevezetésével segítse - jelentette ki a gazdálkodók lobbicsoportjának helyettes vezetője. Alexander Korbut szerint ezzel lehetne tehermentesíteni a legszegényebbeket.

A szakember szerint a gabona ára nagyjából 10 százalékot tesz ki a kenyér előállítási költségében, és a megemelkedett alapanyagár már be is épült a termék árába, a magasabb üzemanyagárak és szállítási költségek viszont még nem. Emiatt is számítanak arra, hogy februártól megugrik majd a kenyér ára.

Az orosz infláció - melyet a tavaly év eleje óta 50 százalékot gyengülő rubel még jobban gyorsított - a várakozások szerint márciusban vagy áprilisban éri el a csúcspontját, 15-17 százalékon. A rubel értékevesztése miatt a kormány már így is arra kényszerült, hogy megfékezze a gabona exportját, viszont ennek remélt hatása a gazdaságra nem következett be.

Korbut szerint éppen ezért nem az árak emelkedése elleni harc lenne célrevezető, hanem az alacsony jövedelmű népesség megsegítése, amiatt kell ismét elővenni az élelmiszerjegyek ötletét. Ez szerinte bármilyen más intézkedésnél olcsóbb lehet.

Oroszországban a kenyér ára akár 15 százalékkal is drágulhatna, ha az éves infláció eléri a 7,5 százalékot. Ráadásul már a tavalyi év során is mutatkozott egy 7,5 százalékos áremelkedés a termék esetében.

A kenyér mellett azonban más élelmiszerek esetében is probléma merülhet fel, hiszen a napokban jelentették be, hogy átmeneti behozatali tilalmat rendeltek el az ukrán állami termelőcég által értékesített sóra is. Ennek megközelítőleg 24 százalékos a részesedése az orosz piacból. A rubel gyengülése pedig a cukor nagykereskedelmi árát is felhajtotta Oroszországba; ipar és kiskereskedelmi források szerint október óta több mint 80 százalékos drágulás mutatkozott. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!