4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Harmadára esett idén a piac tavalyhoz képest, azonban július és szeptember között már megfordulni látszik a trend.

„A jelenlegi nem túl rózsás időszak a lízingpiac számára, de az utolsó negyedévben már megfordulni látszik a trend” – vázolta fel a helyzetet keddi sajtótájékoztatóján Hordós Zoltán, a Magyar Lízingszövetség elnöke. A javulás abban mutatkozik meg, hogy az első félév 74 százalékos zuhanása után a harmadik negyedév végén már „csak” 66 százalékkal volt kisebb a piac, mint egy éve.

A lízingpiac ilyen mértékű esése nem magyar sajátosság: Nyugat-Európában idén átlagosan 36 százalékkal szűkült a piac, míg Kelet-Európában több helyen is 50 százalék feletti volt a zuhanás.

Az első félévben csak Ukrajnában és Romániában esett nagyobb mértékben a lízingpiac, mint nálunk, így ebben a tekintetben dobogós helyen állunk.

Itthon az ingatlanfinanszírozásban a legjelentősebb a visszaesés, de például a gépek és berendezések lízingjében sokkal kedvezőbbek a tapasztalatok. „A piac nem rendeződött át, a piaci szereplők súlya is nagyjából azonos” – mondta el Hordós Zoltán. A kötésállomány várhatóan mintegy 60 százalékkal esik majd vissza az idei év végéig 2008-hoz képest – tette hozzá a szakmai szövetség elnöke.

„Az autópiacon tapasztalható tendenciákból látszik, hogy már 60 ezres eladott darabszám is jó eredmény lenne 2009-ben, a lízing ennél is nagyobb mértékben esett vissza, hiszen a korábbi 50 százalék körüli szintről 35 százalékra csökkent aránya az autópiacon” – mondta el az újságíróknak Hordós Zoltán.

A visszavett autók tekintetében egyébként nem látszik drámai emelkedés: az utóbbi három év évi 15 ezres adata a szakemberek becslései szerint 20-25 százalékkal emelkedett. A Lízingszövetség szerint a példák azt mutatják, hogy a cégek csak a végső esetben nyúlnak ehhez az eszközhöz.

Már meghozták a fájdalmas döntéseket


A Lízingszövetség szakemberei úgy vélik, a piaci szereplők már meghozták a fájdalmas döntéseket, több cég is részben vagy teljesen beszüntette lízingtevékenységét. Éppen ezért nem számítanak arra, hogy még további jelentős visszaesés jönne a következő hónapokban.

„A cégek 90 százaléka bankok, jórészt külföldi bankok tulajdonában van, ezért nincsenek arra utaló adatok, hogy csődbe mennének a szereplők” – emelte ki Hordós Zoltán.

A Lízingszövetség elnöke elmondta: a válság előtt mintegy 5500 főt foglalkoztatott a lízingpiac Magyarországon, most körülbelül 4000 körül lehet ez a szám. Ugyanakkor az jó hír, hogy egyre színesebb a piac, egyre több a szereplő.

„2009-re 450-470 milliárd forint kihelyezésre számítunk, míg 2010-re a piaci szereplők 600 milliárd körüli összeget várnak. A 2008-as 1200 milliárd körüli szint 2012-re lesz elérhető az adatok alapján, Európában is akkorra várják a válság előtti szintek visszatérését” – ismertette a kilátásokat a szövetség elnöke.

Megfelezné a piacot az MNB javaslata

2009-ben a Lízingszövetség az érdekérvényesítésben is ért el eredményeket, több területen is sikerült a piaci szereplők számára kedvező változásokat keresztülvinni. Ilyen például, hogy az újépítésű lakásoknál a lízingre is sikerült kiterjeszteni a kedvezményeket, illetve az illetékmentességet.

Ugyanakkor a Magyar Nemzeti Bank (MNB) javaslatai a lízingpiacot is érzékenyen érintenék, ha a tervezett formában megvalósulna a hitelezés szigorítása. „A szigorú korlátozás még a mostani töredék piacot is megfelezné, emellett a külföldi bankok irányába mozdítaná el a lakosságot” – emelte ki Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára. Éppen ezért a szövetség bízik abban, hogy az intenzív egyeztetések eredményeként sikerül majd egy mindenki számára elfogadható kompromisszumot kialakítani.

A magyar Lízingszövetség jelenleg is több szabályozáson dolgozik, emellett pozitívan áll a banki etikai kódexhez is. „Úgy tűnik, az illetékesek belátták, hogy a lízing az egyetlen megoldás a kkv-k számára” – mondta Hordós Zoltán.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!