3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió csütörtökön kezdődő csúcstalálkozójának központi témája a közös európai fizetőeszköz jövője lesz. Mind politikai, mind gazdasági szempontból hatalmas a tét, ám az euróövezet államai minden korábbinál megosztottabbak - írta kedden a berlini Der Tagesspiegel, három lehetséges kiutat vázolva a jelenlegi helyzetből.

1) A Lisszaboni Szerződés kiegészítése értelmében pénzügyileg megszorult államok csak kemény feltételek mellett kaphatnának segítséget; ennek érdekében szigorítanák a stabilitási egyezményt. Az új válságmechanizmus részeként az anyagi felelősség elvét kiterjesztenék a magánbankokra és biztosítókra. Az eurózóna egyes államai fontolóra vették, hogy a 750 milliárdos mentőövön felül esetleg államkötvényeket vásárolnának, miáltal a megszorult államok könnyebben juthatnának friss hitelekhez. A német kormány azonban erre nem hajlandó, és elutasítja a "mentőöv" kiszélesítését és az úgynevezett eurókötvény gondolatát is. Mivel azonban több politikus - köztük Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő - támogatja azt, Brüsszelben bizonyára szó lesz erről.

A téma azért fontos, mert jövőre több megrendült államnak új hitelekre lesz szüksége, ezért új kötvények kibocsátására készülnek. Amennyiben az euróövezet addig nem lesz képes meggyőzni a pénzpiacokat a maga stabilitásáról, akkor a magasabb kamatok következtében Olasz- vagy Spanyolország is megroggyanhat. Ez pedig a végét jelenthetné a közös európai valutának.

2) A jelenlegi válság az alacsony szintű integráció és koordináció következménye, ezt egyre többen ismerik fel Európában. A politikusoknak kezd derengeni, hogy emiatt a jövőben még több hatáskört kell átengedniük Brüsszelnek. Angela Merkel és Nicolas Sarkozy freiburgi találkozóján is szó volt a szorosabb egyeztetésről - igaz, inkább csak a két adórendszer közelítéséről tárgyaltak. Brüsszel felügyelete alatt zajló  gazdaságpolitikai koordinációról nem esett szó. Ez magyarázza a német-francia ellenállást az eurókötvénnyel szemben: a kontinens két legerősebb nemzetgazdasága maga akarja eldönteni, mi történjék a pénzével. Hogy ez a stratégia eredményes lesz-e, az majd elválik. És még ha Brüsszel egy napon több hatalmat kapna is: a jelenlegi válság megoldásához  ez nem lesz elegendő.

3) Ha ez euró elbukik, akkor Európa is elbukik - figyelmeztet Merkel. Amit politikai síkon senki nem akar, az a piacok nyomása alatt bekövetkezhet mint legrosszabb eshetőség: az euróövezet széthullása. Az államháztartás szanálása már most akadozik Görögországban és Portugáliában. Újabb anyagi terhek fenyegetése esetén e két állam számára esetleg vonzó alternatíva a drachma, illetve az escudo újbóli bevezetése. Ráadásul az EU-ban ma igen feszült a hangulat, az euró megmentésével szembeni német makacskodás számos kormánynak megfeküdte a gyomrát. A német állam és gazdaság számára nyújtott számos előnyre tekintettel azonban alig van realitása annak, hogy Merkel bukni hagyná az eurót.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!