3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A háztartások fogyasztása jövőre három százalék körüli mértékben csökken, részben a hitelfelvételi lehetőségek beszűkülése és megdrágulása, részben a recesszióból következő foglalkoztatás-csökkenés, valamint a reálbércsökkenés következtében - áll a Pénzügyminisztérium (PM) által közzétett, a konvergenciaprogram teljesítéséről szóló jelentésben.

A tárca honlapján közzétett elemzés szerint a beruházások a kedvezőtlen gazdasági környezet és a beszűkülő finanszírozási lehetőségek miatt – az EU-források növekvően pozitív szerepe mellett is – 2009-ben némileg mérséklődnek.

Jövőre az exportlehetőségek jelentősen csökkennek, a kivitel növekedése reálisan számolva csak megközelíteni tudja a négy százalékot, míg az import bővülése a belső kereslet csökkenése miatt jóval elmarad az exportétól.

A tárca azzal is számol, hogy a kedvezőtlen gazdasági helyzet miatt a foglalkoztatottság 0,6 százalékkal csökken jövőre. A PM a következő időszakban elsősorban a kereskedelmi, a pénzügyi szolgáltatói, a vendéglátó szektorban és a feldolgozóipari exportra termelők esetében feltételez nagyobb mértékű elbocsátásokat.

A jelentés szerint a szeptember végén készített költségvetési törvényjavaslathoz képest a november 2-án benyújtott módosító javaslat a GDP 1,5 százalékát elérő bevételkieséssel számol. A makrogazdasági előrejelzés változása a GDP 2 százalékának megfelelő csökkenést valószínűsít, amiből 0,5 százalékot kompenzál az adóváltozások elmaradása, így jön ki az 1,5 százalék.

Az egyenlegjavulást az elsődleges kiadások eredetileg tervezettnél is erőteljesebb visszafogása teszi lehetővé - áll az elemzésben. A kiadásszűkítés főként a központi költségvetési fejezetek támogatásból fedezett kiadásainak és a közszféra béreinek csökkenése, valamint a nyugdíj- és szociális kiadások növekedésének visszafogása révén valósul meg. Ismertetik: a közszférában történő bérbefagyasztással a GDP 0,5 százalékának megfelelő, a 13. havi illetmények eltörlésével pedig a GDP 0,7 százalékát kitevő megtakarítás érhető el 2009-ben.

A központi költségvetési fejezetek, támogatásból fedezett kiadásai a 2008-as büdzsénél a GDP több mint egy százalékával maradnak majd el a kormány tervei szerint.

A 13. havi nyugdíjak kifizetésével kapcsolatos szabályok változása várhatóan a GDP 0,3 százalékával mérsékli majd a kiadásokat. Emellett a bér- és inflációs előrejelzés változása következtében a nyugdíjemelés mértékét meghatározó, svájci index is alacsonyabb az eredetileg tervezettnél (5,6 százalék helyett 3,1 százalék), aminek következtében a nyugdíjakhoz kapcsolódó megtakarítás összességében a GDP 0,5 százalékát teszi ki.

A PM azzal számol, hogy a családi támogatások, szociális juttatások inflációkövető emelésére csak szeptember 1-től kerül sor, valamint hogy az öregségi nyugdíjminimumhoz kötött szociális ellátások nem változnak. Mindez a GDP 0,1 százalékát kitevő állami kiadáscsökkenést jelent.

A kormány tervei szerint az eredetileg tervezetthez képest csökken a személyszállítás támogatása, mérséklődnek a Munkaerőpiaci Alap kiadásai és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is. A költségvetés biztonságos végrehajtását a GDP 0,7 százalékát kitevő tartalékok: az általános- és céltartalék, valamint a stabilitási tartalék segíti - áll a jelentésben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!