Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza - által Londonban kiadott, 2009-re szóló átfogó prognózis szerint a várhatóan leggyengébb teljesítményt nyújtó húszas csoport mindegyik tagja - hosszú idő óta példátlan módon - egész éves recesszióban lesz jövőre.
A negatív listát Izland vezeti, ahol az EIU elemzői a hazai össztermék-érték (GDP) 9,7 százalékos visszaesését jósolják 2009-re. A húszas recessziós mezőnyben négy kelet-európai ország van, köztük három EU-tag: Lettország (mínusz 4,0 százalék), Ukrajna (mínusz 3,0 százalék), Észtország (mínusz 2,5 százalék), és a magyar gazdaság, amelyben az EIU londoni elemzői 1,5 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak 2009-ben.
A ház a magyarországinál súlyosabb recessziót vár olyan magasan fejlett ipari gazdaságokban, mint Nagy-Britannia (mínusz 2,1 százalék), Írország (mínusz 2,3 százalék), Dél-Korea (mínusz 1,7 százalék) vagy Dánia (mínusz 1,6 százalék). A recessziós listán szerepel az Egyesült Államok is, 1,0 százalékosra jósolt jövő évi GDP-visszaeséssel.
A leggyorsabban növekvő húsz gazdaság listáján zömmel fejlődő világbeli gazdaságok szerepelnek; a kevés kivétel egyike Kína, ahol az EIU jövőre 7,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít. A ház megjegyzi ugyanakkor, hogy jóllehet Kína lesz a leggyorsabban bővülő nagy feltörekvő gazdaság, a várt ütem azonban jelentős lassulás az eddigiekhez képest.
A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által a felzárkózó piacok jövő évi kilátásairól összeállított, hétvégén kiadott előrejelzés Magyarországon 1,7 százalékos GDP-csökkenést jósol, és azt, hogy az éves összevetésű infláció 2009 közepére valószínűleg már a három százalékos hivatalos célszint alatt lesz.
A GS londoni elemzői szerint az MNB a legutóbbi két, összesen 1,00 százalékpontos kamatcsökkentés után akkor vállalkozhat még nagyobb mértékű enyhítésre, ha látja a normalizálódás jeleit a piacon: a forint stabilitását, a kormánykötvény-piac feléledését - beleértve a külföldi vevők visszatérését a másodlagos adósságpiacra -, és a bankközi hitelezés újraindulását.
E feltételek teljesülése esetén a Goldman Sachs előrejelzése szerint fél éven belül 8,00 százalékra, 2009 végére 7,00 százalékra csökkenhet a magyar jegybank alapkamata, de az euróövezeti központi bank gyors ütemű kamatcsökkentései esetén ennél agresszívabb magyar pénzügypolitikai enyhítés is lehetséges.
A GS szerint a kedvező inflációs kilátások és a tovább zuhanó nyersanyagárak jövőre a jelenleginél gyengébb forint elviselését is lehetővé teszik az MNB-nek. A ház árfolyam-előrejelzése három és hat havi távlatra 275 forintos eurót valószínűsít, a cég londoni elemzői ugyanakkor 12 havi távlatra visszaerősödést várnak, 260 forintig.