Heteken belül benyújtja az ingatlanadó tervezetét a kormány az Országgyűlésnek. Az eredeti tervek szerint áprilisban került volna a törvényhozás elé a javaslat, ám ebből már biztosan nem lesz semmi. Ahhoz azonban egyelőre ragaszkodik a kormány, hogy az ingatlanadót már jövőre bevezessék.
Ha pusztán ebből indulunk ki, akkor még van idő: ahhoz, hogy januártól hatályba lépjen a jogszabály, elég, ha október első vagy második hetében nyújtja be a kormány a tervezetet. A lényeg az, hogy a törvényt november közepén ki kell hirdetni.
Ezt leszámítva azonban csak találgatásokról beszélhetünk. A Pénzügyminsiztérium szóvivője, Kőszegi Márk annyit árult el lapunknak, hogy az egyéb, ingatlant érintő helyi adókat nyilván ki fogja váltani az új rendszer. Vagyis az ingatlanadót nem az építmény vagy telekadó mellett, hanem ahelyett fogják fizetni.
Csak kérdések vannak
Kérdés, mekkora összeg folyhat majd be az ingatlanadóból. Egyes elképzelések szerint csak néhány milliárd forint származik majd belőle, mert azt nyilván értékhatárhoz fogják kötni. A legfrissebb értesülések szerint azonban akár százmilliárd forinttal is számolhatunk. Mindez olyan "apróságokon" múlik, hogy hány százalék lesz az adó mértéke, illetve kiknek kell azt megfizetni.
Európában szeretik
Nemzetközi példákból kiindulva az ingatlanadó igen népszerű és elterjedt. Európában mindössze négy országban nem alkalmazzák: Belgiumban, Monacóban, Horvátországban és Máltán. A többi állam sokkal "szívesebben" veti ki az ingatlanadót, mint az ingó vagyontárgyakat célzó vagyonadókat. Utóbbit mindössze hat állam alkalmaz, például Norvégia, Svájc vagy Franciaország, többen az elmúlt 10-15 évben építették le ezt az adónemet.
Az ingatlanadó alanyát, alapját és mértékét tekintve igen színes a paletta. Egyaránt megjelennnek az adóalanyok között a magánszemélyek és a társaságok is - áll egy ingatlanadós konferenciára készített szakanyagban. Hollandiában például ingatlanadót kell fizetni a tulajdonosoknak és a bérlőknek is.
Kinek kell fizetnie?
Az esetek többségében mind a cégekre, mind a magánszemélyekre vonatkozik az adó. Csak a magánszemélyeket terheli Csehországban, Franciaországban, csak a cégeket például Finnországban és Dániában. Az adó alapját vagy az alapterület vagy az érték után számítják ki.
Ingatlanszakértők egyöntentűen azt állítják: itthon az mindenképpen a magánszemélyeket fogja sújtani, hiszen a magyarországi ingatlanok 95 százaléka magánszemélyek tulajdonában van. (Meg kell jegyezni ugyanakkor, hogy ez a darabszámra és nem az értékre vagy akár négyzetméterre vonatkozik.) Ugyanakkor tény, hogy az embereknek egyszerű többletelvonás lesz az ingatlanadó bevezetése.
Menedzsment Fórum