2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába csökkent nagyot Magyarországon a fogyasztói árindex mértéke novemberben, a legfrissebb adatok szerint ezzel változatlanul őrizzük az éllovas szerepét az Unión belül.

Az Eurostat pénteken közölte az egyes tagországokra vonatkozó harmonizált fogyasztói árindex mértékét, mely szerint novemberben hazánkban 5,3 százalékkal emelkedtek az árak az egy év korábbi állapothoz képest. (Csak emlékeztetőül, a KSH 5,2 százalékos inflációt közölt a héten).

Ezzel az országok sorrendjében nem következett be változás, továbbra is folytatódik a hónapok óta tartó trend, miszerint Magyarországon drágul az élet a legjobban. Bár Románia az elmúlt hónapokban úgy tűnt, hogy a nyomunkba szegődött a drágulás terén, novemberben ott is jelentősebb mértékben csökkent az infláció: 4,4 százalékkal drágult az élet 2011 novemberéhez képest.

Így a románokkal együtt jelentősen elhagytuk nemcsak az uniós átlagot, de szinte az összes tagország inflációjának mértékét. Ezt jól mutatja a harmadik legmagasabb inflációval rendelkező ország adata is: Észtországban 3,8 százalékkal drágult az élet egy év alatt novemberben. Ez 0,6 százalékponttal marad el a román adattól, a miénktől pedig 1,5-lel. Az eurózónás átlag egyébként 2,2 százalék volt novemberben az előzetes adatok szerint, az EU27-ben pedig 2,4 százalékos várható inflációt közölt az Eurostat.

A környező országokat nézve Szlovákiában 3,5 százalékkal, Csehországban 2,8 százalékkal, Ausztriában 2,9 százalékkal, Lengyelországban pedig 2,7 százalékkal kellett átlagosan többet kiadniuk a lakosoknak ugyanazokért a termékekért, mint 2011 novemberében tették azt.

Az egyes termékcsoportokra bontva kiderül, hogy novemberben az alkohol és dohánytermékek drágultak a legnagyobb mértékben, 3,7 százalékkal, és majdnem ugyanennyivel a lakásépítéssel-, fenntartással kapcsolatos árak emelkedtek (3,6 százalék). A szállítás árai 3 százalékkal, az élelmiszerek pedig 2,9 százalékkal drágultak 2011 novembere óta. 4,1 százalékkal pedig tovább mérséklődtek a telekommunikációs árak az eurózónán belül.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!