4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hiába fizetett vissza mintegy 620 millió eurót hazánk a nemzetközi szervezetnek, mégis nőtt az adósságunk februárban. Az ok ezúttal nem a forint gyengülése, hanem a forintkötvények állományának növekedése, valószínűleg alig volt lejáratunk, így szinte az összes februári kibocsátás tartalékolásra mehetett. Mfor.hu-háttér.

Ismét nőtt az adósságunk februárban

A januári 20 526,7 milliárd forint után február végén 20 583,5 milliárd forint volt a központi költségvetés bruttó adóssága - derül ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által közölt adatokból. A számok azt mutatják, hogy miközben a devizaadósság az előző hónaphoz képest 300,4 milliárd forinttal csökkent, a forintban fennálló tartozás 410,5 milliárd forinttal emelkedett, miközben az egyéb kötelezettségek állománya 53,3 milliárd forinttal csökkent.

A forintadósságon belül a legnagyobb tételt továbbra is az állampapírok teszik ki 10 314 milliárd forinttal, ezen belül a kötvények 7556,5 milliárd forintot tettek ki február végén. A devizaadósságon belül az állampapírok jelentették a legnagyobb szeletet 5319,8 milliárd forinttal, ezt követték a devizahitelek 3967,1 milliárddal.

Hova lett az IMF-nek törlesztett pénz?

A devizahitelek állományának nagyjából egymilliárd eurós csökkenése nagyrészt annak volt köszönhető, hogy februárban mintegy 620 millió eurót visszafizettünk a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) a 2008-ban felvett hitelcsomag első részleteként. A maradék összeg pedig vélhetően a forint kismértékű erősödésével magyarázható, hiszen a január végi 293,70-ről 289,88-ra kapaszkodott vissza február végére a magyar deviza az euróval szemben.

Az IMF-nek történt törlesztés tényét egyébként Banai Péter Benő, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára ismerte el február végén. Hivatalosan az első negyedévben kellett volna törlesztenünk a Valutaalap felé, ezt már februárban megtettük. A visszafizetett összeg egyébként az ÁKK statisztikájában is látszik, hiszen az EU/IMF hitelcsomag kapcsán fennálló adósság a januári 3122,3 milliárdról 2905,8 milliárd forintra csökkent, nagyrészt ez okozta a devizaadósság 300 milliárdos visszaesését.

Jogosan vetődik fel a kérdés, hogy ha visszafizettünk 620 millió eurót, akkor miért nőtt mégis majdnem 60 milliárd forinttal a teljes adósság? A választ erre a kérdésre a forintadósságnál kell keresni, hiszen mint már fent írtuk, a devizaadósság csökkenése mellett az nőtt jelentősebben. Az összesen 410,5 milliárdos növekedés egyetlen ésszerű magyarázata az, hogy valószínűleg februárban nagyon kevés kötvénylejáratunk volt, a friss kibocsátások pedig tartalékolásra mentek.

Az ÁKK adatai szerint februárban összesen 515 milliárd forintnyi állampapírt bocsátottak ki, amiből 85 milliárd forint volt a kötvény 430 milliárd pedig a diszkont kincstárjegy (DKJ). A kötvények állománya eközben januárhoz képest 81,4 milliárdos emelkedést mutatott, vagyis mindössze 3,6 milliárd lehetett a lejárat, a többi pedig tartalékolásra ment el, míg a DKJ-k esetében a 430 milliárdos friss kibocsátás mellett 303,7 milliárd forintos volt az állománynövekedés, vagyis a fenti logika alapján közel 130 milliárd lehetett a lejárat.

A következő hónapokra előretekintve az látszik, hogy márciusban nem lesz fontos devizatörlesztésünk, hiszen az első negyedévre esedékes összeget már átutaltuk a Valutaalapnak, devizakötvényünk pedig egyelőre nem jár le. A második negyedévben majd folytatni kell a hitelcsomag törlesztését közel egymilliárd euróval, majd a harmadik és a negyedik negyedévre is hasonló összeg jut. Kötvénylejárat júliusban lesz 45 milliárd japán jen értékben, majd november elején egymilliárd eurónyi kötvényt kell megújítanunk.

A fenti devizalejáratok miatt egyébként egyelőre nem kell aggódnia a kormánynak, hiszen az MNB december végi adatai szerint 1522,7 milliárd forintnyi készpénze és betéte volt a kormánynak, ennek legnagyobb része, 1383,1 milliárd a jegybankban elhelyezett betét formájában. A fenti összeg akár teljes egészében fedezheti hazánk idei devizaszükségleteit. Ez pedig hozzájárulhat ahhoz is, hogy az EU/IMF-tárgyalások tovább húzódjanak, hiszen legkorábban a november eleji egymilliárd eurós lejáratnál kérdőjeleződhet meg a magyar állam fizetőképessége.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!