5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Amikor a banki hitelezés szűkül, felértékelődik az olyan alternatív finanszírozási források szerepe, mint a kockázati- vagy magántőke - hívja fel a figyelmet a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt., , amelynek feladata Regionális Operatív Programok (ROP) keretéből felállított Széchenyi Tőkebefektetési Alap 14 milliárd forintos forrásának eljuttatása a magyar kkv szektorhoz.

A bankszektor a gazdasági válságra válaszul nemcsak Magyarországon, hanem a világ többi részén is drasztikusan csökkentette hitelezési tevékenységét, ami a lakosság mellett a vállalatokat is érzékenyen érintette - ismerteti az állami tulajdonú társaság közleménye. A magyarországi kkv szektorra már a válság előtt is az alultőkésítettség volt a jellemző, a válság után pedig a cégek hitelhez jutási lehetőségei is jelentősen csökkentek. A kkv-k körülbelül 80 százaléknak nincs bankhitele, a többség vagy méretgazdaságossági okok miatt vagy a biztosíték hiánya miatt nem tud ilyen módon forrást bevonni. 

A nemzetközi példák azt mutatják, hogy a magyar kkv szektor finanszírozási szerkezete meglehetősen egyoldalú, a fejlett országokban sokkal nagyobb a bankhitelekkel való lefedettség a szektorban, miközben ehhez olyan egyéb alternatív forrásbevonási lehetőségek is társulnak, mint a kötvénykibocsátás vagy a kockázati tőke. Miközben a régióban a GDP 0,1 százalékát éri el az ilyen jellegű befektetések aránya, addig a fejlett országokban nem ritka az 1 százalékos érték sem. 

Az EU számára különösen fontos a kkv szektor, hiszen a legnagyobb foglalkoztatóról van szó a gazdaságban, nem beszélve arról, hogy a GDP-ben komoly részarányt képviselnek a kis- és középvállalkozások. Többek között ezért hozták létre a JEREMIE-programot is, amely több lépcsőben kíván pénzügyi támogatást nyújtani a cégeknek. A program részét képezi a kedvezményes kkv hitelezési konstrukcióktól kezdve, a garanciavállaláson át a tőkeági finanszírozás is, vagyis a magántőke befektetés. 

Jelentkezzen szeptember 16-ig kedvezményes áron!A hagyományos kockázati tőke befektetők általában olyan kkv-kat keresnek, amelyek megfelelő növekedési potenciállal rendelkeznek, innovatívak a saját iparágukban és változásra nyitott tulajdonos(ok) és menedzsment áll mögöttük. 

A nemrégiben felállt állami alapkezelőnek köszönhetően olyan, a hagyományos iparágakban működő cégek is részesülhetnek a kockázati tőkéből, amelyeket egy piaci alapú tőkebefektető esetleg nem választana ki, például az alacsonyabb megtérülési ráta miatt. A Széchenyi Tőkealap-kezelő pont ezeket a vállalkozásokat keresi, mert a termelő iparágakban 10-15 százaléknál nagyobb növekedés nem várható, így kívül esnek a kockázati tőke jelenlegi célpiacán. A tőkealap-kezelő 2015 végéig 120-150 projekt lebonyolítását célozta meg. 

"A legfontosabb különbség a kockázati tőke bevonásánál, hogy a cég a kapott forrásért cserébe tulajdonrészt enged át a befektetőnek, aki annak értékesítéséből fogja 5-7 éven belül a nyereségét realizálni. Itt nem hitelági finanszírozásról van szó, tehát a vállalatnak nem a hitelt és annak kamatait kell visszafizetnie, hanem a befektető kivásárlásakor a hozammal növelt tőkét. További kockázat, hogy az üzleti tervtől eltérő eredmények esetén a vállalat irányítását részben át kell adni, és a működési folyamatba külsős befektetőket is be kell engedni. Ez azonban még mindig egy jobb kompromisszum, mint a hitelek nemfizetése esetén a vagyontárgyak értékesítése vagy a vállalkozás felszámolása" - idézi a közlemény Török Józsefet, a Széchenyi Tőkealap-kezelő Zrt. üzletfejlesztési igazgatóját. 

A JEREMIE-program magyarországi tapasztalatai egyértelműen azt mutatják, hogy nagyon sok cég esetében éppen az jelenti a legfőbb korlátozó tényezőt, hogy a tulajdonosok nem akarnak lemondani a tulajdonuk egy részéről, és jobbnak látják, ha saját erőből fejlesztik tovább a cégüket. További probléma, hogy Magyarországon nagyon sok cég még nem tudott olyan fejlődési szakaszba elérni, ahol a kockázati tőkések már szívesen befektetnének, még akkor is igaz ez, ha egy kiváló ötletről van szó - állapítja meg az alapkezelő. 

A tőkebefektetők komoly kockázatot vállalnak, amikor egy induló vállalkozásba, vagy egy ígéretes növekedés előtt álló cégbe szállnak be több tíz- vagy százmillió forinttal, ennek megfelelően komoly kiválasztási folyamat előzi meg a befektetést. Jellemzően több mint fél évnek kell eltelnie addig, amíg a befektetésre ténylegesen sor kerülne. Rendkívül fontos éppen ezért annak a felmérése, hogy pontosan milyen összegű tőkebevonásra van szükség, és hogy azért cserébe milyen mértékű tulajdoni részesedés illetve többletjogok kerülnek át a kockázati tőkebefektetőhöz. 

A befektetők a szerződés megkötésekor már azzal is tisztában vannak, hogy milyen időtávon kívánnak a cégben maradni, a működését és terjeszkedését segíteni, és mikor jön el az a pillanat, amikor ki akarnak szállni. A befektetett összeg megtérülése az egyik legfontosabb tényező, sok esetben azért nem születhet megállapodás a két fél között, mert az innovatív iparágakra jellemző évi 20-30 százalékos megtérülés nem látható, vagy éppen a befektetés biztosítása céljából kikötött speciális jogok nem nyerik el a céltársaság tetszését. 

"A társaságoknak alaposan fel kell készülniük a tárgyalásokra, tisztában kell lenniük azzal, hogy mekkora összegre van szükségük, ezért cserébe milyen tulajdonosi jogokat hajlandóak átadni, s legyen elképzelésük arról, hogy a befektető mikor szálljon ki a vállalatból. Kockázati tőkebefektető esetén számolni kell azzal, hogy az üzleti tervtől való jelentős eltérés esetén gyengülni fog a cégük feletti kontroll, ugyanakkor a finanszírozási gondok megoldásán túl akár olyan hatékony vállalatirányitási módszerre lehet szert tenni, amely nélkül nem erősödhet meg a társaság" - mutat rá a közleményben Török József.
 
MTI 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!