Január elején még úgy tűnt, hogy teljesülhet a 2010-re vállalat 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycél, hiszen a kormány bejelentette, hogy a helyi önkormányzatok nélkül 3,2 százalék volt a deficit, ami az előirányzat 99,9 százaléka volt. Február közepén aztán jöttek az első rossz hírek a magas önkormányzati hiányról, a múlt héten pedig már a kormány is beismerte, hogy elcsúszott a büdzsé.
Az önkormányzatok nélkül sikerült
Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli ‑ 2010. évi pénzforgalmi hiánya 869,8 milliárd forintban teljesült, amely az előirányzat 99,9 százaléka, a GDP 3,2 százaléka - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) január elején. A pénzforgalmi hiány alakulásában kiemelt szerepet játszanak a kormány évközi, bevételnövelő és kiadáscsökkentő intézkedései, amelyek összességében 5-600 milliárd forinttal javították az államháztartás egyenlegét.
"A Nemzetgazdasági Minisztérium a 2010. évi 3,8 százalékos EDP hiánycél tartását az államháztartás központi alrendszerének a várhatónál valamelyest kedvezőbb előzetes adatai alapján – januárban – teljesíthetőnek ítélte. A helyi önkormányzatok gyorsjelentésének eredménye azonban már valószínűsítette a túllépést" - olvasható a minisztérium pénteki közleményében.
A két akciótervben, illetve kormányhatározatokban – a fenntartható költségvetési gazdálkodás céljából – meghozott intézkedések közel 420 milliárd forint többlet-bevételt biztosítottak; zárolással, illetve szigorú költségvetési gazdálkodással pedig mintegy 200-250 milliárd forint kiadás-csökkenést sikerült elérni - emelik ki.
Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli 2010.évi pénzforgalmi hiányának alakulása megerősíti azt, hogy a kormányzati szektor (jogi értelemben vett államháztartás, valamint az államháztartáson kívüli, de kormányzati szektorba besorolt vállalatok és non-profit szervezetek köre) uniós módszertan (ESA’95) szerinti hiánycélja ‑ a GDP 3,8 százaléka ‑ a várakozásoknak megfelelően teljesül - nyilatkozott akkor még optimistán a kormány.
Februárra már elcsúsztunk
Február közepén aztán már arról számolt be az NGM, hogy valószínűleg mégsem teljesült a hiánycél, hiszen az önkormányzatok a tervezett 190 milliárd forintnál nagyobb hiányt halmoztak fel. Akkor 57,7 milliárdos hiánytúllépésről volt szó a hivatalos kommunikációban, amit csak részben kompenzált a büdzsé 12,5 milliárdos többlete, így 45,2 milliárdos megcsúszásról számoltak be.
Az eddig beérkezett adatok a helyi adók, különösen az iparűzési adó elmaradását mutatják, de a gépjárműadó, az illetékek és más bevételek is alacsonyabb összegben teljesültek - indokolt a minisztérium közleménye.Az NGM vizsgálja azokat a lehetőségeket, amelyek a helyi önkormányzati alrendszer pénzügyi helyzetének, és várható hiányának pontosabb előrejelzését szolgálná - tették hozzá.
A kormány még a februári közleményben sem ismerte be hivatalosan, hogy túlléphettük a hiánycélt, csak arról volt szó közvetve, hogy az önkormányzatok deficitje magasabb lett a tervezettnél. A múlt héten egy szakmai rendezvényen aztán már Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár is arról beszélt, hogy 4,1-4,2 százalék lehetett a deficit.
Varga azt is kiemelte, hogy a hiánytúllépés miatt nem kerülünk komoly bajba, de "szereztünk egy fekete pontot" Európában azzal, hogy ismét nem sikerült magunkat tartani az előzetes vállalásunkhoz. A szakemberek többsége is úgy véli, hogy a hiány néhány tized százalékos túllépése nem jár majd komoly következményekkel, legfeljebb a kormány hitelességét csökkenti kissé a nemzetközi piacok szemében.
Az idei év sem lesz egyszerű
Az első két hónap adataiból az látszik, hogy a 2011-es év sem lesz egyszerű a magyar költségvetés számára: januárban és februárban már 559,7 milliárdos deficitet hoztunk össze, ami az éves teljes előirányzat 81,7 százaléka. Ennél rosszabb kezdésre 2004 óta egyszer sem volt példa.
A kormány azonban továbbra is abban bízik, hogy az év második felében megjelennek majd a bevételi oldalon azok a tételek, melyek egyensúlyba hozhatják a költségvetést és teljesíthető lesz az idei évre kitűzött 2,94 százalékos deficit. Az NGM tájékoztatása szerint az év első két hónapjának magas hiányát több összetevő okozta, melyek közül kiemelték, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó 528,8 milliárdos bevétel, valamint a bankadó 187 és a válságadók 161 milliárdja csak az év későbbi szakaszában jelenik majd meg bevételként. Emellett a létrehozott Stabilitási Alap is csak az év hátralevő részében hozza majd ki a várt 250,3 milliárdos kiadáscsökkentést.
"Mindezek együttesen biztonságosan tarthatóvá teszik a 2011. évi költségvetés 2,94 százalékos hiányát" - szögezi le a tárca. Ha a februári egyenleget (559,7 milliárdos deficit) a fenti tételek időarányos teljesítésével korrigáljuk, akkor a hiány 371,8 milliárd forintra, a jelenlegi érték kb. 66 százalékára csökken - teszik hozzá.
Beke Károly
mfor.hu