Jeroen Dijsselbloem holland pénzügyminiszter, az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport vezetője délelőtt visszaigazolta, hogy megkapták a kérelmet.
Az Európai Unió egy szóvivője Jeroen Dijsselbloem tájékoztatása után nem sokkal már be is jelentette, hogy péntek délután összeül az eurócsoport, hogy megvitassák a görög javaslatot. A holland pénzügyminiszter később ugyanezt az üzenetet tette ki Twitter fiókjának üzenőfalára.
A Görögországnak nyújtott 240 milliárd eurós nemzetközi hitelprogram február végén jár le. Ha nem sikerül megegyezni a meghosszabbításáról, akkor Athénnak a piacról kellene megoldania a finanszírozását, a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank segítsége nélkül.
Egyelőre nem derültek ki részletek, hogy milyen feltételekkel kérte Görögország az adósságprogram meghosszabbítását. Ez fontos kérdés, mivel Görögország változtatni szeretne a hitelprogram általa szigorúnak tartott előírásain, de az elmúlt napok információi alapján az eurócsoport tagjai nem akarnak lényeges módosításokat.
Fontos kérdés, hogy milyen feltételekkel kérte Görögország az adósságprogram meghosszabbítását. Görögország változtatni szeretne a hitelprogram általa szigorúnak tartott előírásain, de az elmúlt napok információi alapján az eurócsoport tagjai nem akarnak lényeges módosításokat.
A Reuters hírügynökség csütörtökön bepillantást nyert Janisz Varufakisz görög pénzügyminiszter levelébe, amelyet Jeroen Dijsselbloemnek címezett. A levél szerint a görög kormány elkötelezett egy komolyabb reformprogram mellett, amely a növekedési kilátásokat és a foglalkoztatottsági helyzetet is javítaná, valamint csökkentené a gazdasági válság által okozott "szociális károkat".
A levél szerint a görög hatóságok tiszteletben tartják az összes pénzügyi vállalásukat, amelyeket a hitelezőiknek tettek, és hajlandóak együttműködni a "Master Financial Assistance Facility Agreement" (MFAFA) nevű hitelmegállapodás meghosszabbításában. A görögök elfogadják, hogy a meghosszabbított megállapodás alatt továbbra is fennmarad az IMF, az EB és az EKB ellenőrzési hatásköre.
Athén szeretné, hogy a következő hat hónap alatt technikai szinten egyeztetések legyenek Görögország, az Európai Uniós és az IFM között egy új stabilitási és növekedési paktum kidolgozásáról. A levél azt is szorgalmazza, hogy az EKB a görög bankok esetében újra fogadjon el bóvli kategóriába sorolt görög államkötvényeket fedezetként, mikor a bankok hitelfelvételi kérelmet nyújtanak be.
Csütörtök délután a német kormány a görög levélre adott reagálásként bejelentette, hogy elutasítja a görög kormány kérelmét a nemzetközi hitelprogram meghosszabbítására. A német álláspont szerint a levélben nincs lényegi megoldási javaslat, egy áthidaló finanszírozásról szól, a hitelprogramhoz kapcsolódó követelmények teljesítése nélkül.
A The Wall Street Journal amerikai napilap már szerdán megírta, hogy valószínűleg az MFAFA megállapodás meghosszabbításával próbálkoznak majd a görögök. Ez a dokumentum nem tartalmazza azokat a reformfeltételeket, amelyeket a 2012-es második görög mentőcsomag részeként fogadtak el egy külön megállapodásban, ezért felelt volna meg Athénnak. A lap szerint azonban tévesen ítélték meg a helyzetet a görögök, mert az MFAFA-ban is van utalás a második mentőcsomag előírásaira, az is kötelezőnek tekinti azokat.
MTI