6p

Az mfor.hu négyrészes interjúsorozattal készült a választásokra, a beszélgetésekben a parlamentbe igyekvő pártokat kérdeztük gazdaságpolitikai programjukról. Most néhány nappal a voksolás előtt igyekszünk megkönnyíteni a döntést azoknak, akik még bizonytalanok: ezúttal a gazdaságélénkítéssel kapcsolatban elevenítjük fel a pártok véleményét. Mfor.hu-háttér.

Abban szinte mindenki egyetért, hogy néhány éven belül ismét növekvő pályára kell állítani a magyar gazdaságot, azonban a módszerekben különbözik a pártok véleménye.

Jobbik: mezőgazdaság, turizmus, magyar szellem

Választási programjában kiemelten kezeli a mezőgazdaságot a Jobbik, hiszen egykor agrárország voltunk, és ezt a titulust most vissza kell szerezni - mondta kérdésünkre Lenhardt Balázs, a párt gazdaságpolitikai kabinetjének vezetője. A mezőgazdasághoz szervesen kapcsolódna az élelmiszer- és feldolgozóipar, hiszen a radikális párt szerint alapvető érdekünk, hogy ne csak nyersanyagot exportáljunk, hanem késztermékek is készüljenek hazánkban.

A mezőgazdaság mellett a logisztika tartogathat lehetőségeket Magyarország számára, tranzitországként nem csak a közúti, hanem a vasúti és vízi közlekedést is fejlesztené a Jobbik. "Lényeges, hogy minden területen a magyar szellem kreativitására építsünk, erre kell alapozni a hazai kutatás-fejlesztést és az innovációt" - vázolta fel Lenhardt Balázs. A radikális jobboldali párt programja szerint húzóágazat lehetne még a turizmus és az infokommunikáció Magyarországon.

Az elmúlt hónapokban az a kép alakult ki a Jobbikról, hogy multiellenes, Lenhardt Balázs szerint azonban ez nem teljesen igaz: "Mi szeretnénk különbséget tenni a tényleges termelő szolgáltatást végző szektor és a valós termelést nem végző, csak mondjuk kereskedelmi szolgáltatást nyújtó multinacionális cégek között. Akik tényleges termelést folytatnak, azokat üdvözöljük, és szeretnénk, ha a működő tőkét ide hoznák az országba, és így biztosítanának a magyar embereknek munkalehetőséget és versenyképes béreket". Ugyanakkor a párt célja, hogy megszüntesse a hazai kis- és közepes vállalatok versenyhátrányát.

Bokros a piacra bízná

Nincsenek ennyire konkrét elképzelései Bokros Lajosnak, az MDF miniszterelnök-jelöltjének: "Én nem szeretek ilyen konkrét területeket megjelölni, azt gondolom, hogy egy fejlett gazdaságnak sokrétűnek kell lennie. Az állam feladatát nem abban látom, hogy kijelölje konkrétan ezeket a növekedési gócokat, hanem abban, hogy létrehozza azokat a keretfeltételeket, amelyekkel majd a vállalkozók eldöntik, mibe érdemes befektetni, hol érdemes munkahelyeket létrehozni" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére.

Bokros szerint sok lehetősége van a kitörésre a magyar gazdaságnak a mezőgazdaságtól az élelmiszerfeldolgozásig, vagy az oktatás, az egészségügy néhány kiaknázatlan területéig, de akár a hungarikumokban rejlő lehetőségeket is jobban ki lehetne használni. "Szeretném látni, hogy a mindenkori kormány megteremti azt a kicsi, tiszta kezű, jó minőségű szolgáltatásokat olcsón előállítani képes államot, amelyik fő érdekévé teszi a vállalkozói szférának, hogy ennek a fellendülésnek az anyagi feltételeit létrehozza" - mondta a volt pénzügyminiszter.

MSZP: néhány éven belül akár 5 százalékos növekedés

A szocialista párt programja szerint 2011-ben 3 százalék feletti gazdasági növekedés várható hazánkban, ami nagyjából egybevág a nemzetközi és hazai elemzők véleményével. Ezt követően a program szerint évi 4-5 százalékos bővülést is elérhet a magyar gazdaság.

Szekeres Imre szerint ehhez hozzájárul az is, hogy a recessziót követően alacsony bázisról indul újra a növekedés, azaz a következő időszakban lényegében visszakapaszkodhatunk oda, ahol 2007-2008-ban voltunk. "Azzal is számolunk, hogy Európában elindul a gazdasági fellendülés, az exportpiacaink újra megnyílnak, az ottani növekedés pedig óhatatlanul húzza magával a magyar gazdaságot is. Emellett a belső piac is megélénkül, hiszen az idei és a tavalyi szja-csökkentés hatása várhatóan megjelenik majd kereslet formájában a piacon" - tette hozzá a párt elnökhelyettese.

A gazdaság lehetséges húzóágazataival kapcsolatban Szekeres elmondta: nagyrészt a már futó ügyeket vinnék tovább, hiszen nem egy-két év alatt lehet egy húzóágazatot beindítani. A párt programjában egyébként többek között a gyógyszeripart, az élelmiszerfeldolgozást és a gépipart említik lehetséges húzóerőként. Ezek mellett a szocialisták fontos szerepet szánnának a turizmusnak, mely szintén régóta politikájuk központi eleme.

LMP: zöld fordulat

A Lehet Más a Politika (LMP) szerint zöld fordulatra van szükség a gazdaságpolitikában és a fejlesztéspolitikában, a párt elsősorban a környezetvédelemmel kapcsolatos iparágakat helyezné előtérbe. Egy ilyen fordulat kedvező hatással lenne például az oktatásra vagy a kutatás-fejlesztésre is, illetve a köz- és magánépületek energiahatékonyságának javítása az építőipar számára teremthetne lehetőséget - véli Scheiring Gábor, a párt szakszóvivője.

"További stratégiai lehetőség a fenntartható mezőgazdaság, melyben jelen van a minőségi élelmiszergyártás, zöldség- és gyümölcstermesztés, hulladékfeldolgozás. Ehhez kapcsolódóan egy fenntartható vidéki turizmusfejlesztésre is komoly hangsúlyt helyeznénk" - tette hozzá az LMP politikusa.

Kérdésünkre Scheiring Gábor hozzátette: az energiahatékonysággal kapcsolatban pozitívnak tartják például a panelprogram elmúlt években elért teljesítményét, azonban ők megdupláznák a panelfelújításra fordítható keretet.

Fidesz: magyaros program

Márciusban megjelent választási programjában a Fidesz a magyar áruk és termelők védelmét, valamint a magyar cégek helyzetbe hozását ígérte. A biztos befutónak tekinthető ellenzéki párt szerint növelni kell a hazai vállalkozások szerepét a közbeszerzésekben: míg az EU tagállamaiban legalább 70 százalékos a hazai cégek nyerési aránya, addig Magyarországon legfeljebb 40 százalékos. A párt célja, hogy Magyarországon is elérjék ez uniós arányt.

Orbán Viktorék védenék a hazai beszállítókat a multinacionális cégek erőfölényével szemben. Bár azt elismerik, hogy a versenyt az állam nem korlátozhatja, azonban a Fidesz szerint a jelenleg is adott lehetőségeket jobban ki kell használni.

Kiemelt szerepet szánna a Fidesz is az építőipar beindításának, a mezőgazdaság újraindításának, illetve az ország természeti erőforrásainak kihasználását is szorgalmazzák a programban.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!