3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Akár már az idén megteremthető a nyugdíjkassza egyensúlya, és a következő évtől egyensúlyban működhet" - mondta a miniszterelnök múlt szerdán a parlamentben. A jelek szerint a kormánynak már arra nézve is vannak elképzelései, hogyan lehetne eltüntetni a több mint 500 milliárd forintos lyukat a nyugdíjalapból, azzal viszont csak áttolnák a lyukat más területre. Mfor.hu-háttér.

A kormány eltökélt szándéka, hogy egyensúlyt teremtsen a Nyugdíjbiztosítási Alapban, a bevételek fedezzék a kiadásokat. Azt azonban elutasítják, hogy ennek következtében csökkenjenek az ellátások. Orbán Viktor múlt szerdai sajtótájékoztatója alapján csak annyit lehet megállapítani, hogy egy elszámolási technikával hoznák egyensúlyba a nyugdíjkasszát, azzal azonban a deficit nem tűnne el.

3000 milliárdos tétel

A 2011-es költségvetésben a Nyugdíjbiztosítási Alap 3054,4 milliárd forintot irányzott elő nyugellátások kifizetésére, miközben a bevételek alig haladják meg a 2600 milliárd forintos összeget. Erre jön rá a 450 milliárd forintos kiegészítés az államháztartás helyzetét kiegyensúlyozó alapból, így biztosítható a nyugdíjrendszer fenntarthatósága.

A már említett sajtótájékoztatóján a miniszterelnök azonban ismét kiállt amellett, hogy egyensúlyba kell hozni a rendszert. Az elmúlt hetekben több szakember is utalt rá, hogy a jelenlegi keretek között ez a nyugdíjak reálértékének a csökkenésével járna, Orbán Viktor azonban egy másik módszerre utalt. Szerinte a probléma, hogy jelenleg sok olyan ellátást is a nyugdíjkasszából fizetnek, amiket egy külön szociális alapból kellene. Konkrétan nem nevezte meg ezeket az ellátásokat, azonban hozzátette, hogy a kormány februárra ígért reformja ezeket fogja érinteni.

"Az már egy másik kérdés, hogy ezt a szociális alapot miből fogjuk finanszírozni" - tette hozzá a kormányfő. Azt tehát Orbán is elismerte, hogy ezzel a módszerrel csak az egyik kalapból a másikba tennék át a hiányt. Így könnyen egyensúlyba lehetne hozni a nyugdíjkasszát, ugyanaz az összeg viszont máshol jelenne meg.

Milyen ellátások kerülhetnek ki a nyugdíjkasszából?

A Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásait nézve az látszik, hogy az előbb említett 3000 milliárdos összeg kétharmada, 2009,4 milliárd forint öregségi nyugdíjakra megy el a tervek szerint idén. Ehhez jön a rokkantsági és baleseti rokkantsági nyugdíj 659,5 milliárdja és a hozzátartozói nyugellátás 359,4 milliárdja, mint jelentős tétel.

Ha a 450 milliárdos hiányt vesszük figyelembe, akkor az utóbbi kettővel tudna valamit kezdeni a kormány, hiszen az elképzelhetetlen, hogy éppen az öregségi nyugdíj kerüljön ki a nyugdíjkasszából. Ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy régóta hallani a rokkantnyugdíjak esetleges felülvizsgálatáról és szigorításáról, akkor ennek a tételnek a megreformálása tűnik a legvalószínűbbnek.

Ráadásul a rokkantnyugdíjakra könnyen mondhatja a kormány, hogy nem minősülnek klasszikus nyugellátásnak, inkább szociális jellegű kifizetések, ezért indokolható lenne, hogy kikerüljenek a nyugdíjkassza fennhatósága alól. Ezt még meg lehetne fejelni azzal, ha esetleg átneveznék az ellátást, hogy még véletlenül se utaljon a nyugdíjra, a magyar nyelv sokszínűsége erre is biztosít lehetőséget. Csak néhány példa: rokkantsági segély, rokkantsági ellátás stb.

Ha ez megtörténik, akkor egy év múlva valóban elmondhatja a kormány, hogy egyensúlyba hozta a nyugdíjkasszát, azonban a kérdés továbbra is fennmaradna, hogy miből finanszírozzák a létrejövő szociális alap kiadásait, azaz a jelenlegi rokkantnyugdíjakat.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!