3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre több adat áll rendelkezésünkre a dohány-kiskereskedelemről, amely alapján elképzelhető, hogy nem, vagy csak minimális mértékben zsugorodik a legális fogyasztás.

A hazai legális dohánypiac alakulásáról alapvetően két forrásból alkothatunk képet. Egyrészt ott van a NAV minden hónapban kiadott statisztikája a szabadforgalomba kerülő mennyiségről, másrészt pedig a KSH is közöl negyedévenként egy olyan adatsort, amely részletes bontásban tartalmazza az egyes termékcsoportok nyers forgalmi számait. (A havonta megjelenő kiadványaikban nem különül el a dohány és az alkohol).

A NAV adatai a jövőt mutatják, hiszen egy adott hónapban forgalomba kerülő cigaretta, majd akkor jelenik meg a kiskereskedelmi adatokban, amikor azt megveszi valaki. A szabadforgalomba-kerülés pedig függhet például a logisztikától, így akadhatnak meglepetések.

Az első féléves szabadforgalmi adatok alapján még úgy tűnhetett, hogy összesen 5,75 millió doboz cigarettával szívunk majd kevesebbet, mint a tavalyi év hasonló időszakában, júliusban azonban érkezett egy nagyobb szállítmány, az előző évinél 15,3 százalékkal több, amelynek eredményeképpen az első 7 havi adatok stagnálást mutattak.

Azóta pedig a KSH is közzétette második negyedéves forgalmi adatait, amelyből az derült ki, hogy április és július között 142,9 milliárd forintot költöttünk dohányárura, 3,5 százalékkal többet, mint 2014 második negyedévében. Érdemes megjegyezni, hogy az árak közben 3,8 százalékkal nőttek. Az első negyedévben a nyers forgalmi adatok között nem volt különbség, 118,9 milliárdot szívtunk el 2014-ben és idén is, az árak azonban 2,8 százalékkal nőttek. A rendelekzésre álló adatokból nem derül ki, hogy mennyiségben (darabszámot tekintve) volt-e változás. Gyakori fogyasztói reakció ugyanakkor az, hogy áremelkedés esetén sokan olcsóbb cigarettára váltanak, így akár az is elképzelhető, hogy több szálat szívtak a magyarok, mint korábban.

Szerk.: Bár a számokat nem befolyásolja nagymértékben, fontos megemlíteni, hogy a KSH adataiban nem csak a cigaretta, hanem minden dohányipari termék benne van, míg a NAV adataiból csak a cigarettára vonatkozó számokkal kalkuláltunk.

Jelenleg tehát két dolgot tudunk:

  • Az első hét hónapban ugyanannyi cigaretta került szabadforgalomba, mint  a tavalyi év hasonló időszakában,
  • a második félévben forintban számolva a forgalom lényegében stagnált éves bázison.

Mint azt láthatjuk, hónapról hónapra sok minden változhat, de most úgy tűnik, hogy beállt egy egyensúly, legalábbis azóta, hogy a dohányboltok elstartoltak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!