4p

Az elmúlt hetekben-hónapokban megszokhattuk, hogy rendre a korábbinál alacsonyabb forgalmat bonyolít a BÉT. Ennek több oka van, melyek közül csak az egyik a hagyományos nyári érdektelenség. Mfor.hu-tudósítás.

Két év alatt a forgalom több mint fele eltűnt

"Drasztikusan csökkent a forgalom a Budapesti Értéktőzsdén, hiszen az első félév forgalma 30 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly és 60 százalékkal maradt el 2010 első hat hónapjától" - emelte ki egy szerdai sajtóbeszélgetésen Somi András, a KBC Equitas vezető elemzője.

A szakemberek szerint az utóbbi hetek forgalmában egyértelműen érvényesül a nyári hangulat, a szezonalitás, hiszen utoljára tavaly nyáron láttunk ilyen alacsony forgalmat. További érdekesség, hogy nem csak általában csökkent az aktivitás, hanem az online felületeken kereskedő befektetők az átlagnál is jobban visszavonultak.

A KBC elemzője szerint korábban is voltak hasonló időszakok a forgalomban, hiszen a kilencvenes évek végén és a kétezres évek elején az orosz válság és a dotkom-lufi kupukkadása után láthattunk hasonló folyamatokat. "Ez egy természetes folyamat, hogy a felfutások idején az átlagosnál jóval magasabb a forgalom, majd visszaesik. Ennek több oka lehet, egyrészt sokan megszedik magukat és háttérbe vonulnak, míg mások éppen ellenkezőleg megégetik magukat, ezért vonulnak vissza a tőzsdéről" - hangsúlyozta Somi András. Az elemző szerint ez egy hosszú folyamat szokott lenni, akár még évekig is eltarthat. Ugyanakkor a forgalom visszaesése miatt nem feltétlenül kell aggódnunk, hiszen hasonló folyamatok mutatkoznak a nemzetközi piacokon is.

Hova lettek a befektetők?

A forgalom visszaesésének a KBC Equitas szakemberei szerint vannak szezonális és ciklikus okai, illetve strukturális tényezői. A szezonális okok közül érdemes kiemelni a már említett szokásos nyári forgalomcsökkenést, a ciklikus okok közül pedig a gyenge makro- és megtakarítási környezetet, illetve a válságot. Ezek azonban előbb-utóbb "maguktól" megoldódnak.

Ezzel szemben a strukturális okokra nehezebb megoldást találni. Ezek közül érdemes kiemelni a kormány nehezen kiszámítható gazdaságpolitikája, a külföldiek távolmaradása, illetve a hazai intézményi réteg zsugorodása a magánnyugdíjpénztárak eltűnése miatt. Ezek az okok nem szűnnek meg maguktól.

Hosszútávon lennének jó sztorik

"Nem arról van szó, hogy nincsenek jó sztorik, sőt az alacsony likviditás tud hosszú távon jó beszállási lehetőségeket teremteni. Érdemes lehet most hosszútávú, 5-10 éves lehetőségeket keresni" - mondta Somi András.

A magyar blue chipek közül a Molt például fundamentális szempontból ismét vételre ajánlja a cég, míg a Richter esetében éppen az alacsony forgalom miatt nem nagyon tudott egyelőre beárazódni a növekedési sztori. A Magyar Telekom esetében az elemzők szerint a magas osztalékhozam lehet vonzó, a kockázati felár mostanra talán eltúlzott.

Az elemző szerint az év második felében az egyik legfontosabb kérdés az eurózóna helyzete lesz, a magyar piac szempontjából pedig az lesz lényeges, hogy mikor és milyen feltételekkel lesz IMF-megállapodás. "Ezzel kapcsolatban én nem szeretnék jósolni, de azzal nem számolunk, hogy egyáltalán nem sikerült megegyezni" - mondta a KBC szakembere.

"Ha megszületik az IMF-megállapodás, akkor az növelheti a külföldi befektetők bizalmát, és visszahozhatja a forgalom egy részét a tőzsdére. Emellett fontos lenne, hogy a kormányzati gazdaságpolitika olyan irányba forduljon, ami támogatja az öngondoskodást" - mondta Takács Szabolcs, a KBC Equitas üzletfejlesztési igazgatója azzal kapcsolatban, hogy mivel lehetne visszacsalogatni a befektetőket a magyar piacra.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!