2p

Az év első hét hónapjában 12,6 százalékkal nőttek a fizetések. Erre számítani lehetett. A kérdés az, hogy a nettó reálbérek 10 százalékos növekedéséhez képest a visszafogottan bővülő fogyasztás felpörög-e a jövőben.

Az év első hét hónapjában az átlagos bruttó és a családi adókedvezmény nélkül számolt átlagos nettó keresetek 12,6-12,6 százalékkal 290 300 forintra, illetve 193 100 forintra emelkedtek. A jelentős, közel 13 százalékos emelkedés nem meglepetés, elsősorban a minimálbér és a garantált bérminimum idei emelésének köszönhető. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője szerint a bérnövekedésben szerepe van a munkaerőhiány miatti fizetésemeléseknek is.
 
 
Az infláció hatásával számolt nettó reálbérek is tempósan, 10 százalékkal emelkedtek. Németh Dávid szerint bár a nettó reálbérek emelkedése dinamikus, a lakossági fogyasztás ehhez képest visszafogottabban bővült az elmúlt időszakban. „A kérdés a jövőre nézve az, hogy lesz-e fordulat. Azaz a lakosság elkezd-e még bátrabban költeni a növekvő fizetésekből, és így a fogyasztásbővülés mértéke közelebb kerülhet a bérnövekedéséhez” - fogalmazott a szakember.

Németh Dávid szerint az év hátralévő részében is 13-14 százalékos béremelkedés várható és a jelenlegi ismert kormányzati tervek és kilátások alapján jövőre is 10 százalékkal növekedhetnek a bruttó és nettó bérek.
 
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint amennyiben a versenyszférában bekövetkezett nagymértékű béremelkedés a következő két hónapban is folytatódni fog, 2018. január 1-jétől nagyobb mértékű járulékcsökkentés következhet be a bérmegállapodás értelmében.
 
mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!