Janusz Lewandowski a The Times című vezető konzervatív brit napilapnak kijelentette, hogy "a fejleményeket bizonyos idegességgel figyelik Varsóban és más fővárosokban".
Lengyelország, Magyarország és más közép-kelet-európai országok is csatlakozni kívánnak idővel a valutaunióhoz, ezért "úgy kellene érezniük, hogy részesei az euróövezet jövőjéről folyó tárgyalásoknak, mivel (az euróövezet) az úti céljuk". A dolgok mai állása szerint azonban az euróövezet irányításának megerősítését célzó kezdeményezések azt a benyomást kelthetik, hogy "e belső klub ajtaja bezárulhat" - fogalmazott az EU-biztos.
Lewandowski szerint tárgyalásokra van szükség arról, hogy miképp kerülhető el a kétsebességű Európa kialakulása.
Az EU-biztos szerint megoldást kínálhatna például a "részleges társulás" az euróövezethez, ami lehetővé tenné, hogy a jövőbeni euróövezeti tagországok is részesülhessenek a megerősített valutauniós pénzügyi stabilitási mechanizmusok előnyeiből.
A kelet-európai országok most "fokozott kockázatoknak vannak kitéve", mivel az egységes valutaövezet határain kívül várakoznak - mondta az EU-bizottság költségvetési biztosa.
Nagy londoni befektetési házak feltörekvő piaci szakértői korábbi elemzéseikben már többször felhívták a figyelmet arra a kockázatra, hogy az euróövezeti adósságválság miatt várhatóan szigorodó stabilitási feltételrendszer a közép-kelet-európai eurótagjelöltek felvételét is nehezítheti, és csatlakozásuk jelentős késedelmével járhat.
A JP Morgan bankcsoport citybeli szakelemzői legutóbbi előrejelzésükben 2019-re tolták ki Magyarország és Lengyelország eurócsatlakozásának általuk valószínűsített lehetséges legkorábbi időpontját, Csehország belépését pedig most már csak 2020-ra, vagy még későbbre várják.
A BNP Paribas bankcsoport szakelemzői nemrégiben ismertetett új európai feltörekvő piaci előrejelzésükben közölték: jelenleg a 2019-2024-es idősávra valószínűsítik Magyarország, Lengyelország, Csehország, Bulgária és Románia euróövezeti belépését.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési és elemző részlegének egy korábbi jóslata szerint a görög tapasztalatok nyomán az uniós pénzügyi hatóságok ezután várhatóan már csak akkor járulnak hozzá új tagállamok euróövezeti csatlakozásához, ha a tagjelöltek "a második tizedesjegyig" teljesítik az összes maastrichti feltételt.
MTI