4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A jelek szerint a világpiacon lévő likviditás továbbra is keresletet generál hazánk iránt. Mfor.hu-háttér.

Idén még nem adtunk el ennyi kötvényt

Számításaink szerint októberben az öt fontosabb kötvénytípusból (3 és 12 hónapos diszkont kincstárjegy, 3, 5 és 10 éves állam kötvény) aukciókon összesen 528,5 milliárd forint értékben adott el hazánk, ami idei csúcsot jelent. Korábban a májusi 497 milliárd volt a rekord az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idei teljesítményében. Most a korábbinál lényegesen magasabb összeg egyszeri hatásra is visszavezethető, hiszen az ünnep miatt a csütörtöki aukciót szerdára hozta előre az adósságkezelő, ezért a szokásosnál több volt az értékesítések száma is.

A fentiek mellett az mindenképpen pozitívum, hogy jelentősen sikerült túlteljesíteni az eredeti célt, hiszen az októberi eladások összege 76,5 milliárd forinttal haladta meg az előzetesen kitűzött 452 milliárd forintos tervet. Ráadásul mindezt úgy, hogy már a múlt havi adatok kapcsán is arról írtunk, hogy szinte a teljes éves kibocsátási terv teljesült szeptember közepére, vagyis elvileg nem kellene nagyon erőlködni a terv feletti eladásokkal. Azonban a kormány már az év eddigi részében is azt a taktikát alkalmazta, hogy a célnál jelentősen magasabb forintaukciókból fedezte az időközben lejáró devizaadósságot úgy, hogy a jegybankban konvertálta át a szükséges összeget. Emellett a kormányzati tartalékokat is jelentősen felduzzasztották a terv feletti kötvényeladásokból.

Októberben a dolog egyetlen szépséghibája az volt, hogy a terven felüli kötvényeladás szinte teljes egészében a diszkont kincstárjegyekből jött össze, vagyis ott még nem tartunk, hogy a hosszabb magyar papírokat vennék tömegesen a befektetők, inkább az éven belüli lejáratokban látnak fantáziát. A 3 hónapos DKJ-ből például a tervezett 225 milliárd forintnál 45 milliárddal több talált gazdára a múlt hónapban, míg a 12 hónaposok 125 milliárdos eladása 35 milliárddal haladta meg a célt. Kevésbé sikerültek az éven túli aukciók: 3 éves kötvényből épp annyit vettek meg, amennyi az ÁKK kibocsátási terve volt, 5 évesből a szerdai utolsó aukció kudarca miatt 7 milliárddal a terv alatt adtunk el, míg a 10 éves állampapírok eladott összege 4 milliárddal teljesítette túl a célt.


Komoly mélypontok dőltek meg

A terven felüli értékesítést lassan már megszokhattuk idén, októberben azonban a hozamok is kedvezően alakultak, hiszen nem egy esetben több mint egy éves mélypontra esett vissza hazánk finanszírozási költsége. Ha az ország szempontjából lényegesebb aukciós hozamokat nézzük, akkor az összes kötvénytípusnál 40-50 bázispont körüli hozamesés következett be, az októberi rekordot a 3 hónapos kincstárjegyek tartják 58 bázispontos szakadással. Így a hónap végére az összes kötvényünk aukciós hozama 7 százalék alá esett, a hónap közben pedig 6 százalék környékén is volt. Az aukciók hozamesése tükröződött a kötvények másodpiacán is, ahol hasonló mértékű csökkenések mutatkoztak, szintén a 3 hónapos DKJ lett a legjobb 54 bázispontos zuhanásával.

A legsikeresebb októberi aukció egyébként egyértelműen két hete csütörtökön volt, amikor a hosszú kötvényeink hozama több éves mélypontra esett vissza. A 3 éves papírok jegyzése például akkor egészen 5,9 százalékig esett, amire tavaly szeptember óta nem volt példa. Az 5 éves kötvények 6,03 százalékon mentek el október 18-án, ez 2010 áprilisa óta nem látott mélypontot jelentett, míg a 10 éves kötvények 6,33 százalékos jegyzése 2005 szeptembere óta a legalacsonyabb volt.

A hónap végén aztán kicsit visszakorrigáltak a hozamok, már említettük a csütörtökről szerdára előrehozott aukciót, melyen az 5 és 10 éves kötvényekből a terv alatt értékesített az ÁKK a gyenge vételi érdeklődésnek köszönhetően.

A hozamok jelentős októberi csökkenése azért is meglepő kicsit, mert közben folyamatosan bizonytalanodtak el a befektetők hazánkkal szemben, ugyanis továbbra sem tudni, mikor folytathatjuk a tárgyalásokat az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Sőt, egyre többen kezdenek kételkedni abban, hogy egyáltalán lesz megállapodás egy újabb hitelcsomagról. Mindezek mellett főleg nemzetközi hatások húzták a hazai kötvénypiacot, hiszen a világ nagy jegybankjai az utóbbi hónapokban sorra jelentették be likviditásnövelő intézkedéseiket, az így a piacra öntött pénz pedig most magas hozamú befektetéseket keres, ennek a kritériumnak pedig hazánk megfelel.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!