Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző cége - májusra szóló, Londonban már csütörtökön hozzáférhetővé tett legfrissebb prognózisában az eddigi 3,8 százalékról 3,9 százalékra emelte a globális össztermék (GDP) idei növekedésére adott, váráslóerő-paritáson számolt becslését. A ház szerint azonban a fellendülés fő hajtóerejét továbbra is átmeneti tényezők adják, így egyelőre nem egyértelmű, hogy a világgazdasági kilábalás valójában mennyire erőteljes.
Az EIU szerint az most már biztos, hogy a gazdasági válság legrosszabb időszaka elmúlt, de a költségvetési konszolidációs programok, a háztartások költekezésének visszafogása és a bankszektorok rendbetétele a későbbiekben visszafogja a növekedést. Mindezek alapján a cég londoni elemzői jövőre 3,5 százalékra lassuló globális növekedést jósolnak, és azzal számolnak, hogy a világgazdaság bővülési üteme csak 2012-ben éri el ismét az idei évre várt 3,9 százalékot. Az EIU táblázatos prognózisa szerint a 2014-ig szóló előrejelzési időszak egyetlen évében sem gyorsul vissza a világgazdasági növekedés a válság elhatalmasodása előtti utolsó teljes "békeévben", 2007-ben mért 5,1 százalékos legutóbbi csúcsra; a ház 2014-re 4,2 százalékos éves növekedést vár.
Az EIU fenntartja azt az előrejelzését, hogy 2011 harmadik negyedévéig érvényben marad az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve jelenlegi, 0-0,25 százalékos szövetségi napikamat-célsávja, és az euróövezeti, valamint a japán központi bank csak az azután következő negyedévben kezd szigorításba.
A citybeli elemzői közvélemény azonban megosztott; vannak szakértők, akik már az idén kamatszigorítást várnak a Fed részéről. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő globális hitelfolyamat-elemző szolgáltatásának - Moody's Credit Trends - minap közölt forgatókönyvei szerint ha az amerikai magánszektorban keletkező új munkahelyek számának átlagos havi növekedése a májussal záruló három hónapban eléri a nettó 120 ezret, a Federal Reserve júniusi ülésén valószínűleg figyelmeztetést ad ki a kamatszint közelgő "normalizálásáról". Ha a júliussal záruló öt hónapban is kitart a havi 120 ezres átlagos állásszám-növekedési ütem, a Fed augusztusban jó eséllyel kamatot emel - állt a Moody's londoni előrejelzésében.
Az EIU azonban csütörtöki londoni prognózisában fenntartotta azt a véleményét, hogy az amerikai gazdaság kilábalásának fő hajtóerejét - a raktárkészlet-leépítési folyamat befejeződésén kívül - jelenleg a költségvetési és a pénzügypolitikai serkentő intézkedések adják. Ezek együtt az idén 2,8 százalékos növekedést eredményeznek az Egyesült Államokban, ám e hatások jövőre már gyengülnek, miközben a magánszektorbeli végfelhasználói kereslet továbbra is ingatag marad. Ezért az EIU londoni elemzői 2011-ben az amerikai gazdaság "markáns lassulására" számítanak, mindössze 1,6 százalékos egész éves növekedéssel.
Az euróövezetre adott prognózis még ennél is jóval vérszegényebb teljesítményt valószínűsít. A cég új előrejelzése szerint a valutauniós gazdaság növekedési üteme az idén legfeljebb 0,8 százalék lesz, és jövőre is csak 0,9 százalékig gyorsul.
MTI/Menedzsment Fórum