3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar Twistről és a jegybank legutóbbi lépéséről is ír legújabb cikkében Zsiday Viktor, alapkezelő.

Az amerikai jegybank "Twist" művelete során a Fed hosszú állampapírokat vett és rövid állampapírokat adott el, megpróbálván leszorítani a hosszú hozamokat, kicsit laposabbra kalapálva a hozamgörbét. Valami hasonlót visz véghez idehaza az MNB is - csak a bankok bevonásával (//lexicon.ft.com/Term?term=Operation-Twist)

Miután a magyar jegybank effektíve nulla közelébe vitte le a rövid hozamszintet, ezzel megközelítetve a fejlett világban jellemző hozamokat, most azt a célt tűzte ki, hogy a rendkívül meredek magyar hozamgörbét laposabbá teszi, leszorítja a hosszú állampapírhozamokat is. (legutolsó lépés: //mfor.hu/cikkek/makro/MNB__Meg_kell_dicserni_a_bankokat__de_valtoztatni_kell.html)

Mivel a rövid oldalon (rövid lejáratú, likvid megtakarításban) hozamot gyakorlatilag nem lehet elérni, a szereplőknek két lehetősége van: vagy elviselik a pénzügyi elnyomást, és felkészülnek arra, hogy éveken át erősen negatív reálhozamot kapnak, vagy belekényszerülnek abba, hogy hosszabb kötvényeket vegyenek, aminek legalább még van valami hozama. Olyan likviditásbőség van a rövid magyar pénzpiaci eszközökben, hogy nincs sok választása senkinek: valamilyen módon a magasabb kockázat, hosszabb futamidő felé kell elmozdulni, ha bármiféle hozamot szeretne. A Magyarországra ömlő gigantikus EU-pénzek következtében a magyar gazdaságpolitika kivételes, a magyar történelem során ritkán látott kedvező helyzetben van. Ennek köszönhető a magyar "tündérmese", miszerint egyszerre van növekedés és egyensúlyjavulás, és ennek köszönhető, hogy a jegybank valószínűleg évekig alacsony kamatot tud fenntartani - szándékainak megfelelően - és miközben leszorítja a hozamokat mégsem gyengül túlságosan a forint. A cél egyértelmű: a külső függőség csökkentése, a devizában denominált adósság csökkentése, és a forintban denominált állampapírok kicsavarása a külföldi befektetők kezéből, úgy hogy az a magyarok (jelentős részben a bankrendszer) kezébe kerüljön.

Az MNB először, 2012 nyarától, a rövid hozamokat vitte le, ennek hatására a rövidebb, "hot-money" jellegű befektetők elhagyták Magyarországot, ami a forint gyengülésével járt. Most a hosszú hozamok leszorításával a hosszabb távú befektetők is szép lassan itthagyhatják a magyar piacot, állampapírjaikat hazai szereplőknek eladva. Ez elsődlegesen a forint gyengülésével járna, de az EU-s pénzeső és a nagy folyó fizetési mérleg többlet miatt valószínűleg a forint gyengülése nem lesz tartós.

Ebben a szép új világban igencsak cudar a magyar megtakarítók helyzete: a hazai kamatszint minden lejáraton alacsony, alacsonyabb, mint az infláció. Az infláció ráadásul a munkaerőpiac szűkössége miatt szépen megemelkedik, 3-4-5%-ra megy, de ez nem nagyon fogja érdekelni a jegybankot. Ráadásul a forint sem gyengül annyit, amennyi ellensúlyozná az inflációt, nem lehet tehát devizába sem menekülni ez elől.

Nem sok lehetőség van: talán némi védelmet a lakosság számára a hosszabb, inflációhoz kötött Pérmium Állampapírok jelentenek, illetve a reálgazdasági befektetések, kiemelten a még mindig nagyon olcsó ingatlan...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!