Az agrártámogatások rendszerének átalakítása gyakorlatilag két jelentős lépésből áll. Egyrészt a jószágtartók 212 milliárd forint plusz nemzeti támogatáshoz juthatnak. Másrészt pedig az 1200 hektárnál nagyobb, csak növénytermesztéssel foglalkozó nagybirtokosok esetében a nagyüzemi területalapú támogatások (SAPS) 100 százaléka elvonásra kerül a jövő évtől kezdődően. Ez 20 milliárd forintot jelenthet, mely Fazekas Sándor, földművelésügyi miniszter szerint a jószágtartókhoz fog átcsoportosításra kerülni.
A sajtótájékoztatón az indokok között az egyre többször és egyre több terület kapcsán emlegetett "extraprofit" kifejezés is felmerült. Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ugyanis a 100 százalékos elvonása azért is indokolt, mert a szóban forgó üzemek kevés embert foglalkoztatnak, és a területalapú támogatásoknak köszönhetően extraprofitra tettek szert az elmúlt időszakban. Ráadásul, ha fennmaradna a mostani támogatási rendszer, az egészségtelen birtokstruktúrát konzerválna Lázár János, Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint. Emellett egyébként az 1037 és 1200 hektár közötti területek esetében a 150 ezer euró feletti támogatás 5 százaléka kerül elvonásra, ami azonban uniós előírás.
Az 1200 hektár feletti birtokok tulajdonosai számára az elvonás nem olyan mértékű a korábbi árbevételekhez képest, mely megrengetné a működésüket - jegyezte meg a miniszter. Egyben kitért arra is, amennyiben az elvonás miatt valamely vállalkozásnak problémát fog jelenteni a telepek fenntartása, további működtetése, a kormány kész átvenni a vállalkozást.
1200 hektár feletti, csak növénytermesztéssel foglalkozó vállalkozás Lázár szerint 525 van Magyarországon és kevesebb mint 6000 embert foglalkoztatnak. A támogatások átrendezésétől részben fehéredést, részben a foglalkoztatás növekedését, részben pedig a termelés bővülését remélik. A jövőt illetően pedig megvizsgálják a közfoglalkoztatás és a mezőgazdasági tevékenység összekapcsolását is - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Újságírói kérdésre a miniszterek elmondták: a kormány célcsoportjaként a családi és kisgazdaságok nevezhető meg, illetve az olyan munkaigényes ágazatok, mint az öntözés, feldolgozás, kertészet. Intézkedéseikkel őket, a nagyobb termelés és a nagyobb foglalkoztatást kívánják támogatni.
mfor.hu