"A Monetáris Tanács mai eseti gyűlésén véglegesítette a Növekedési Hitel Program (NHP) elemeit. Megvannak a célok, a paraméterek és keretek, amelyek jó eséllyel sikeressé teszik a programot" - közölte sajtótájékoztatóján Matolcsy György. Az MNB elnöke kifejtette, hogy a program elemeinek véglegesítése során figyelembe vették a globális pénzgazdaság trendjeit, vagyis, hogy a világgazdaság 2013-ban lassul, a növekedési prognózisok csökkentek. Az EU, de még inkább az eurózóna pedig kifejezetten nehéz reál és pénzügyi helyzetben van - vezette fel a lényegi döntéseket Matolcsy.
A Monetáris Tanács 3 javaslatot vitatott meg, amelyek a kereskedelmi bankokkal történt megbeszéléseken fogalmazódtak meg. Az MT elfogadta, hogy a 2 százalékos kamatmarzs (amely a program első lépcsőjének központi eleme) kevés, ezért azt meg lehet emelni a garancia díj összegével. Így az MT az eredetileg 2 százalékos kamatmarzs célját 2,5-re módosította. Ennél lehet persze kisebb - hangsúlyozta Matolcsy.
Max tíz évig nyújt nulla százalékos hitelt a kereskedelmi bankoknak az MNB - tette hozzá Balogh Ádám alelnök. A bankok az összeget forgóeszköz hitelre, beruházási hitelre, illetve EU-pályázatok önrészére fordíthatják. Egy kisvállalkozás 3 millió és 3 milliárd forint közötti hitelkeretet kaphat. Ez utóbbi - melyet ma az MT elfogadott - az eredeti tervekhez képest növekedés, hiszen a korábbi felső határ 400 millió forint volt - szögezte le Matolcsy.
Újságírói kérdésre az MNB-elnöke elmondta, a jegybank be fogja kérni és ellenőrizni fogja a megkötött szerződéseket, így biztosítva a hitelcélok megvalósulását. „Adatbankok építünk” - mondta Matolcsy - amely nem csak a közvetlen kontrollt, de az irányokat, a keresletet is elemezhetővé teszi. Így, ha például a beruházási hitelekre lesz nagyobb igény, akkor a programon lehet finomítani.
Az MNB elnöke szerint egyelőre nem lehet tudni, hogy a program milyen hatással lesz a gazdasági növekedésre, előbb a programot szeretnék elindítani, és később fogják azt elemezni.
A kéthetes kötvényprogrammal kapcsolatban, vagyis, hogy 1000 milliárd forinttal csökkentsék a jegybank állományt - Matolcsy elmondta - a Monetáris Tanács előterjesztést kért az MNB Igazgatóságtól arra vonatkozóan, hogy a kötvényeket betétre váltsák. De csak azok a kereskedelmi bankok tehetnek majd be pénzt a betétté alakuló konstrukcióba, amelyek tényleges magyarországi hitelezési tevékenységgel rendelkeznek.
Allokáció és menetrend
Az MNB stábja szerint a program június elejével elindulhat, és abban - a visszajelzések alapján - a hazai pénzintézeti szektor kétharmada részt fog venni. Balogh Ádám ismertetése szerint az MNB május 8-án fogja kiküldeni a kereskedelmi bankoknak a termék tervezetet, majd május 15-én a jegybank honlapjára fog felkerülni a részletes termékismertető. Ezt követően kerül sor a résztvevő kereskedelmi bankokkal a keretszerződések megkötésére. Azt, hogy a kereskedelmi bankok milyen összeggel vehetnek majd részt a programban, csak május 28-án fogják megtudni. Nagy Márton jegybanki igazgató szerint a bankok a jelenlegi, fennálló kkv-hitelállományuk minimum 5 százalékával kérhetik felvételüket a programba, amelyet aztán kártyaleosztásos módszerrel fog az MNB véglegesen meghatározni.
Nagy Márton felhívta a figyelmet arra, hogy ez a módszer is azt hivatott segíteni, hogy a kisebb bankok is részt vehessen a programban, hiszen a korábbi években ők segítették leginkább a kkv-szektort. Emellett az MNB ösztönözni, fokozni akarja a versenyt, így az NHP első két programjában lehetővé teszik a vállalatoknak a bankváltást. Vagyis akár a devizahitelek, akár meglévő hitelállomány kiváltását a cégek más bankok igénybevételével is megoldhatják. Ugyanakkor „ha a kereskedelmi bank a bevállalt összeget nem folyósítja, akkor az büntető következményekkel fog járni számára” - hangsúlyozta Nagy Márton.
Előzmények
Matolcsy György jegybankelnök, hivatalba lépése után pont egy hónappal sajtótájékoztatón jelentette be a Növekedési Hitel Programját, mely három fő pillérből áll:
- 250 milliárdos olcsó hitel a kis- és középvállalkozásoknak
- 250 milliárd forint a kkv-k devizahitelének kiváltásához
- a kéthetes kötvényállomány 1000 milliárd forinttal történő csökkentése.
A lépésektől a hitelezés beindulása, a gazdasági növekedés elősegítése mellett cél a jegybank idei veszteségének javítása is. Eddig a részletek hiányában voltunk, kedden délelőtt viszont várhatóan az eddig kérdéses pontokra is fény derül, minek után Matolcsy a nagyobb, a közepesebb bankok vezéreivel, és a takarékok képviselőivel is megbeszéléseket folytatott. A legnagyobb kérdések közé tartozik, hogy vajon tényleg segít-e a program a remélt mértékben csökkenteni a jegybanki veszteséget, illetve a bankok milyen feltétellel juthatnak a forráshoz; a 2 százalékos általuk alkalmazható kamatmarzs kőbe vésett-e, vagy a tárgyalások folyamán enyhültek-e ez a feltétel.
A témával kapcsolatban korábbi elemzésünket is elolvashatja, lásd: Matolcsy-program mellékhatása: kisebb zsarolási potenciál
szp/szsmfor.hu