Az Államadósság Kezelő Központ május 9-ével záródó hétre vonatkozó előzetes adatai szerint 24 326,7 milliárd forint volt a központi költségvetés bruttó adóssága. Ez 260 milliárddal alacsonyabb szintet jelent az előző hetihez képest.
Ez a változás több ok miatt is jelentősként értékelhető. Egyrészt az idei évben a mostanin kívül 4 olyan hét volt, amikor kisebb mértékben csökkenni tudott az adósság. Másrészt pedig ilyen nagy összeggel idén még nem mérséklődött a kormányzat tartozás állománya.
Legutóbb egyébként tavaly december közepén volt példa ekkora csökkenésre, amikor is különböző trükkök segítségével le kellett szorítani az adósságot a csökkenő GDP-arányos ráta érdekében.
A mostani 260 milliárdos szignifikáns zsugodorásban viszont semmi trükk nincs, mindössze annyi történt, hogy május 6-án lejárt egy 500 millió font értékű devizakötvényünk. Ennek visszafizetésére pedig 230 milliárdot kellett előteremteni, mivel az ÁKK különböző csereügyletei mentén a devizaadósságokat mindig az euró-forint árfolyam határozza meg.
Az előzetes adat alapján bekövetkezett változás tehát úgy tűnik, megtörte az eddigi kedvezőtlen - adóssághalmozó - trendet. Egészen mostanáig ugyanis több tényező is ezt az utóbbi folyamatot erősítette:
- forint tavaly év végéhez képest bekövetkezett 2,3 százalékos gyengülése,
- 457 milliárd önkormányzati adósság februári átvállalása (ez a teljes államháztartás adósságát nem emelte),
- az év elejére leapadt tartalékok visszaépítése érdekében megemelt aukciós állampapír-kibocsátások,
- márciusban 3 milliárd dollár értékben devizakötvény kibocsátás
A központi költségvetés adóssága a GDP arányában így egy hét alatt 83,1 százalékról 82,2-re mérséklődött. Ezzel kapcsolatban azt kell tudni, hogy az előzetes adósságrátát az előző év végi GDP és a tárgyév végi várható GDP felhasználásával, lineárisan interpolált GDP becsléssel számítja az ÁKK.
Ha viszont arra vagyunk kíváncsiak, hogy a teljes államháztartás GDP-arányos adóssága hogyan alakult, akkor a kormányzat tartozásaihoz az önkormányzati adósság átvállalása után az államháztartási egyéb rendszereiben maradt részt kell hozzáadnunk. Ez a legfrissebb elérhető - tavaly decemberi - adat alapján megközelítőleg 612,2 milliárd forint lehet (egészen pontos és friss adat egyébként jövő hétfőn érkezik).
A korrigálás után tehát összesen 24 939 milliárdos adósság lehetett az államháztartásban a devizakötvény lejárata után, ami az ÁKK által számolt 29 594,5 milliárdos GDP-re vetítve 84,3 százalékos rátát eredményez. Vagyis jelenleg mindenképpen magasabb szinten áll a tavaly év végi 79,2 százaléknál.
mfor.hu