Nem biztos, hogy ez most következik be, de jó esélyt látok rá. A gazdasági növekedés mind Európában, mind USA-ban megfelelő, a munkanélküliség csökken, és habár inflációs veszély nem látszik, de a nagyon alacsony/negatív kamatoknak láthatóan rossz hatása van a gazdaságra, többek között ugyanis eszközárbuborék veszélyét okozza (//mfor.hu/cikkek/makro/Buborekot_fujnak_a_jegybankok.html), illetve perverz módon többletmegtakarításra ösztönöz (//mfor.hu/cikkek/makro/A_nullkamatot_vegkepp_el_kell_torolni_.html) és ezáltal a gazdasági növekedést csökkenti.
A Fed úgy tűnik érti a helyzetet, és szeretné a kamatokat normalizálni, amit viszont a piac nem hisz el: a következő 1 évre 1 db 25 bp-os kamatemelés van csak árazva, de szerintem 3-4 is simán belefér. Európában pedig Draghi most azt mondta, hogy nem foglalkoznak az időlegesen (bázishatások miatt) alacsonyabb inflációval, ami szintén előrevetíti a kamatnormalizáció lehetőségét, bár esetükben inkább csak a plusznullás kamatszinthez való visszatérést tartom valószínűnek. Nem véletlen tehát a kamatszint hirtelen és gyors megugrása.
Amennyiben egy ilyen kamatpiaci mozgás elindul, az valószínűleg korrekciót okoz az amúgy is öregecskedő részvénypiaci emelkedő trendben, de nem valószínű, hogy megöli azt: amíg van növekedés, addig a fő trend iránya megmaradhat még akkor is, ha ezt egy hosszabb korrekció szakítja meg. Veszélyes helyzetben vannak a nemesfémek is egy ilyen forgatókönyv esetén, ezek ugyanis akkor csillognak, ha alacsonyak a kamatok, és/vagy valami baj van a pénzrendszerrel (recesszió/infláció/bankválság, stb.). Számukra a lehető legrosszabb a szolid, stabil növekedés kamatemelésekkel fűszerezve...