Az ipari kibocsátás októberi, 8,3%-os – az előző havi adathoz képest kisebb mértékű – növekedésében a bázishatás mellett az előző hónapokhoz képest mérsékeltebb belföldi kereslet érvényesül. 2009 első tíz hónapja közül októberben volt a legmagasabb a termelés szintje. A részletes adatok megegyeznek a korábban közölt előzetes mutatókkal.
Az ipari export 2010 első tíz hónapjában 15,9, októberben 14%-kal bővült 2009 azonos időszakához viszonyítva. Októberben az exportértékesítés több mint felét a feldolgozóipar két alága adta. Az év tizedik hónapjában a feldolgozóipari kivitel több mint háromtizedét képviselő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásának exportvolumene a feldolgozóipari átlag felett, 16,8%-kal emelkedett. A másik meghatározó alág, a feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele 10,4%-kal nőtt.
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2010 októberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 9,2%-kal nőtt, a csekély súlyú bányászatban 9,1%-os visszaesés figyelhető meg. Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása kismértékben, 0,7%-kal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
2010 októberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 3,3%-kal nőtt 2009 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések alig, 0,7%-kal, az új belföldi rendelések jelentősen, 21,1%-kal emelkedtek. Az új rendelések bővülése azonban nem volt elegendő a válság miatt lecsökkent rendelésállomány feltöltésére, így az október végi összes rendelésállomány 7,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 12,7%-os növekedése – a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében, 2010 első tíz hónapjában – a tavaly ilyenkori 11,8%-os létszámcsökkenést folytató 2,2%-os létszámvisszaesés mellett következett be.
2009 azonos időszakához képest az ipari termelés 2010 első tíz hónapjában Magyarország minden régiójában nőtt. A legnagyobb mértékű volumenbővülés Észak-Magyarországon (17,9%), a legkisebb Közép-Dunántúlon (3,5%) figyelhető meg.
MTI