3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Úgy nőtt decemberben a központi kormányzat bruttó devizaadóssága 358,7 milliárd forinttal, hogy hó végén 87 milliárdnyit még törlesztettünk is az IMF-felé.

2012 decemberében a magyar kormányzat adósságszerkezetében megtört az az immár több hónapja tartó folyamat, miszerint a forintadósságunk növekedése mellett a devizaadósságunk csökkenő trendet mutat. Miközben ugyanis a forintban denominált adósság 243,5 milliárd forinttal 12 042,4 forintra csökkent az év utolsó hónapjában, addig a devizában felvett kölcsönök összege 358,7 milliárddal nőtt. Ráadásul úgy, hogy december 28-án 87 milliárd forintnyi adósságot fizettünk vissza az IMF-nek. Az ellentétes irányú folyamatok eredőjeként a teljes adósság 66,6 milliárd forinttal 20 720 milliárdra nőtt. A növekedés mértéke azonban nem jelentős, hiszen október végén például 20 829,1, 2011 december végén pedig 20 955,5 milliárd forint volt a kormányzat bruttó adóssága.

A forintadósság csökkenéséért egyértelműen a decemberben lejáró diszkont kincstárjegyek a "felelősek", összesített állományuk ugyanis 15,5 százalékkal, 350 milliárd forinttal csökkent. Pedig az ÁKK decemberben a 3 hónaposokból 25, a 12 hónaposokból pedig 30 milliárddal adott el többet a tervezettnél. A lejáró magas állomány ismeretében egyébként már jobban érthető, hogy december végén miért zuhant 248,8 milliárddal 1377,9 milliárd forintra a kormány jegybanknál vezetett betétállománya.

Az alapvetően rövid futamidejű – 3 és 12 hónapos – diszkont kincstárjegyek aránya így a teljes adósságon belül ismét 10 százalék alá süllyedt. Ezen felül a forintadósság további elemeiben nem történt jelentősebb mértékű változás. Ezzel szemben a devizában denominált adósság terén már több mindent meg kell említeni.

A forint és a PEMÁK

A legfontosabb, hogy december 28-án 87 milliárdnyi IMF-törlesztést fizetett ki a kormány. A nemzetközi hitelcsomagból még fennálló tartozás azonban semmit sem csökkent, változatlanul 2 154 milliárd forintot tett december végén. Az ok a hazai valuta gyengülése; a november végi 280,35 forinttal szemben december végére ugyanis egy euróért 3,9 százalékkal többet, 291,3 forintot kellett  adni. De még ez sem magyaráz meg mindent, hiszen a törlesztés ellenére a teljes devizadósság még a forintgyengülés mértékénél is nagyobb arányban, 4,5 százalékkal nőtt egy hónap alatt.

Az adósság tételei közül kettő esetében történt jelentős mértékű változás, az egyik a belföldön kibocsátott deviza alapú állampapírok, a másik pedig az egyéb külföldi hitelek sora. Előbbi kétszáz (!), utóbbi 11 százalékkal nőtt. Az elsőért egyértelműen a PEMÁK a felelős, amelynek keretét éppen pénteken emelte 1 milliárd euróra az ÁKK, és amelyből december végéig közel 90 milliárdnyi fogyott (308 millió euró). (Az ÁKK hétfői közleménye szerint azonban ez a megemelt keret is elfogyott, így a mostani sorozatot lezárták, lásd: "Kicseleztük" a piacokat, 1 milliárd euróért vettünk PEMÁK-ot) A második sor, vagyis az egyéb külföldi hitel 11 százalékos, azaz 109,6 milliárd forintnyi növekedése szinte hajszálra megegyezik az Eximbank december elején kibocsátott, 500 millió dollár névértékű kötvényeinek forintban kifejezett összegével. A kötvény kibocsátásakor azonban az Eximbank vezérigazgatója azt nyilatkozta, hogy ezek a papírok nem számítanak bele az államadósságba. (A cikk szerzője ennek a tételnek a pontos elszámolási metódusát nem ismeri, az ÁKK pedig egyelőre csak az adósság táblázatot tette közzé, magyarázatokat nem.)

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!