A hívó fél szolgáltatója által a hívott szolgáltatója felé fizetendő díj percenként 1,71 forintra csökken a jelenlegi 7,06 forintról. Ezzel a magyarországi végződtetési díj a második legalacsonyabb lesz az Európai Unióban.
Beke Nándor szabályozási igazgató elmondta, hogy a kiskereskedelmi árakra a hatóságnak nincs közvetlen ráhatása - mert EU-szabályozás szerint nem is lehet -, de a várakozások szerint a kialakuló piaci verseny hatására reméhetőleg ezek is csökkennek majd. Az új díj a szolgáltatókat az innovatív, például a korlátlan díjcsomagok minél szélesebb körű ajánlására ösztönözheti.
A tájékoztatón elhangzott az is, hogy a hatóság ötödször csökkenti a mobil hívásvégződtetési díjat, és a tapasztalatok szerint az intézkedés eddig is a kiskereskedelmi árak mérséklődését hozta magával. Karas Monika beszélt arról is, hogy a végződtetési díj csökkentése a nagy forgalmú szolgáltatóknak érdeksérelmet okozhat, de vannak olyan cégek is, amelyeknek kedvez. Bár a díjcsökkenés bevételkiesést jelent, ugyanakkor a ráfordítás is csökken. A rendelettervezetet a szolgáltatók véleményezhették - mondta az elnök.
A döntéssel egy időben a három legnagyobb mobilszolgáltató mellé három újabb is bekerült a szabályozási körbe: a UPC Magyarország Telekommunikációs Kft., a Tesco MBL Távközlési Zrt. és a Netfone Telcom Távközlési Szolgáltató Kft. Ezek úgynevezett virtuális szolgáltatók, amelyek nem saját hálózatukon, hanem kétoldalú szerződések alapján másokét használva szolgáltatnak.
Elhangzott az is, hogy a Digi Kft., amely a tavalyi pályázaton frekvenciahasználati jogosultságot szerzett, még nem jelentkezett be szolgáltatóként a hatóságnál, és egyelőre nincs hivatalos információ arról, hogy mikor tervez piacra lépni.
Kajzinger Ervin, az NMHH nemzetközi és stratégiai igazgatója az európai roamingszabályozás jelenleg zajló felülvizsgálatáról szólva elmondta: az EU-intézményeinek különböző javaslatai vannak, köztük a roamingdíjak teljes eltörlése is, de döntés még nem született. Várhatóan néhány hónapon belül kialakul a végleges álláspont, és a döntést követően az új szabályozás 2016 nyarán - 2017 elején léphet életbe.
Kifejtette, hogy a roamingszolgáltatásnak magasabb a költséghányada, valószínűsíthető, hogy a díj eltörlése esetén a szolgáltatók más formában szednék be a kieső bevételt. A másik javaslat szerint egy bizonyos keret kimerülése után csak a nagykereskedelmi díjakat lehetne felszámolni a hazai díjakon felül.
Hozzátette, hogy a jelenleg érvényben lévő uniós szabályozás értelmében idén júliusban továbbra is érvényben maradnak a roamingdíjak, amelyet valamely külföldi szolgáltató hálózatának használatakor kell fizetniük a felhasználóknak.
Aranyosné Börcs Janka főigazgató elmondta, hogy az NMHH már megkezdte a 3400-3800 MHz-es frekvenciák értékesítésének előkészítését. A frekvenciák egy része használatban van, de a jogosultságok 2016 júliusában lejárnak. Másik részük jelenleg nem használt, de a jövőben szélessávú szolgáltatásokra lesz használható.
Nagy valószínűséggel árverés útján értékesíti majd a hatóság a frekvenciákat. Az értékesítés tervezete várhatóan a nyár elejére készül el, és az év végén, vagy a jövő év elején lezárható az értékesítési folyamat.
MTI