A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli részletes GDP-adatai szerint a magyar gazdaság 2013 azonos időszakához képest 3,4, előző negyedévhez mérten pedig 0,8 százalékkal növekedett. Az előzetes adatokhoz képest a 3 hónap alatt bekövetkezett változásnál élt a hivatal a revideálás lehetőségével; néhány héttel ezelőtt ugyanis még 0,9 százalékos negyedéves növekedést közöltek. 2014 egészét tekintve is korrigált a KSH, a korábban közölt 3,5 százalék helyett ugyanis 3,6 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.
A részletes adatokban ezúttal a GDP felhasználási oldalán találhatjuk a nagyobb érdekességet. Ahogy korábban már az mfor.hu oldalain is többször utaltunk rá, a választási év az építőipari és beruházási statisztikákat jelentősen befolyásolta, aminek köszönhetően látványos növekedésről árulkodtak a számok. Az utolsó negyedév azonban megtorpanást hozott a beruházások terén, így a felhasználási oldalon már nem ez a tétel volt, ami a leginkább hozzájárult a növekedéshez. A helyét ugyanis átvette a kormány által is többször említett háztartások végső fogyasztása (narancssárga oszlop), mint húzóerő.
Ez ugyanis egy év alatt 2 százalékkal bővül, és ahogy az az alábbi grafikonon is jól látszik, a legnagyobb mértékben ez volt képes hozzájárulni a növekedéshez. Ezzel szemben a korábbi negyedévekben a beruházás (bordó oszlop) volt fő mozgatóerő. A fogyasztáson belül a legnagyobb arányt kitevő fogyasztási kiadások 1,9 százalékkal növekedtek, a közösségi fogyasztás pedig 5,4-gyel. A beruházások 2014 utolsó negyedévében 1,9 százalékos növekedést mutattak fel. A külkereskedelmen belül az export 14, az import pedig 6 százalékkal bővült előző év azonos időszakához képest.
Ha termelés, akkor ipar
Ha a GDP termelési oldalát vizsgáljuk, akkor túl nagy meglepetés nem ér minket azért, mert az utolsó negyedévben is az ipar (narancssárga oszlop) volt a húzóágazat. Így volt ez ugyanis a korábbi negyedévek során is. Az ipar hozzáadott érték 4, ezen belül a feldolgozóiparé 5,5 százalékkal volt nagyobb éves bázison. A választási évnek is köszönhetően az építőipar (világoskék oszlop) is jól teljesített, hiszen 6,2 százalékos volt a teljesítménynövekedés. A mezőgazdaság pedig 12 százalékos pluszt tudott felmutatni.
(Forrás: KSH)
mfor.hu