3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A negyedik negyedévben olyan történt a magyar gazdaságban, amire a kormány már jó ideje várt, és amire 2012 harmadik negyedéve óta nem volt példa.

A Központi Statisztikai Hivatal péntek reggeli részletes GDP-adatai szerint a magyar gazdaság 2013 azonos időszakához képest 3,4, előző negyedévhez mérten pedig 0,8 százalékkal növekedett. Az előzetes adatokhoz képest a 3 hónap alatt bekövetkezett változásnál élt a hivatal a revideálás lehetőségével; néhány héttel ezelőtt ugyanis még 0,9 százalékos negyedéves növekedést közöltek. 2014 egészét tekintve is korrigált a KSH, a korábban közölt 3,5 százalék helyett ugyanis 3,6 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.

A részletes adatokban ezúttal a GDP felhasználási oldalán találhatjuk a nagyobb érdekességet. Ahogy korábban már az mfor.hu oldalain is többször utaltunk rá, a választási év az építőipari és beruházási statisztikákat jelentősen befolyásolta, aminek köszönhetően látványos növekedésről árulkodtak a számok. Az utolsó negyedév azonban megtorpanást hozott a beruházások terén, így a felhasználási oldalon már nem ez a tétel volt, ami a leginkább hozzájárult a növekedéshez. A helyét ugyanis átvette a kormány által is többször említett háztartások végső fogyasztása (narancssárga oszlop), mint húzóerő.

Ez ugyanis egy év alatt 2 százalékkal bővül, és ahogy az az alábbi grafikonon is jól látszik, a legnagyobb mértékben ez volt képes hozzájárulni a növekedéshez. Ezzel szemben a korábbi negyedévekben a beruházás (bordó oszlop) volt fő mozgatóerő. A fogyasztáson belül a legnagyobb arányt kitevő fogyasztási kiadások 1,9 százalékkal növekedtek, a közösségi fogyasztás pedig 5,4-gyel. A beruházások 2014 utolsó negyedévében 1,9 százalékos növekedést mutattak fel. A külkereskedelmen belül az export 14, az import pedig 6 százalékkal bővült előző év azonos időszakához képest.

(Forrás: KSH)

Ha termelés, akkor ipar

Ha a GDP termelési oldalát vizsgáljuk, akkor túl nagy meglepetés nem ér minket azért, mert az utolsó negyedévben is az ipar (narancssárga oszlop) volt a húzóágazat. Így volt ez ugyanis a korábbi negyedévek során is. Az ipar hozzáadott érték 4, ezen belül a feldolgozóiparé 5,5 százalékkal volt nagyobb éves bázison. A választási évnek is köszönhetően az építőipar (világoskék oszlop) is jól teljesített, hiszen 6,2 százalékos volt a teljesítménynövekedés. A mezőgazdaság pedig 12 százalékos pluszt tudott felmutatni.


(Forrás: KSH)

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!