Április 8-ra írta ki az országgyűlési képviselő-választást Áder János köztársasági elnök, a jogszabályok szerint ez a legkorábbi lehetséges időpont a választás megtartására. A választáshoz kapcsolódó határidőket, határnapokat az igazságügyi miniszter rendeletben határozza meg a kitűzést követően, de a választási eljárásról szóló törvény alapján már tudható, melyek a legfontosabb határidők, határnapok.
E szerint:
- Február 9. után kell kézhez kapnia a névjegyzékbe való felvételről szóló értesítést a mintegy 7,9 millió, magyarországi lakóhellyel rendelkező választójogosultnak. Aki nem kapja meg az értesítőt, a jegyzőnél (a helyi választási irodában) kérheti.
- Február 17-én, a választást megelőző 50. napon indul a hivatalos kampány, ez azt jelenti, hogy az erre felhasználható és elszámolható forrásokat ebben az időszakban lehet elkölteni.
- Március 5-ig gyűjthetik a jelöltek az ajánlásokat az ajánlóíveken. Az egyéni választókerületekben a jelöltséghez a törvény szerint legalább ötszáz, a választókerületben lakó választópolgár ajánlása szükséges. Az ajánlásokat a választókerületi választási bizottságnál kell leadniuk. A választási bizottság dönt a jelöltek nyilvántartásba vételéről.
- Legkésőbb március 6-án kell bejelenteni az országos listákat a Nemzeti Választási Bizottságnál. Országos listát az a párt állíthat, amely legalább kilenc megyében és a fővárosban, legalább 27 egyéni választókerületben önálló jelöltet állított. Országos nemzetiségi önkormányzat is állíthat listát, ehhez a névjegyzékben nemzetségi választópolgárként szereplő választópolgárok legalább egy százalékának ajánlása szükséges.
- Március 24-ig kell a nem magyarországi lakóhellyel rendelkező magyar állampolgároknak felvetetniük magukat a központi névjegyzékbe a Nemzeti Választási Irodánál (NVI), amennyiben szavazni akarnak.
- Április 7-én éjfélig kell eljuttania az NVI-hez a szavazatát azoknak a voksolni kívánó külhoni állampolgároknak, akik levélben akarnak szavazni. A szavazatot tartalmazó borítékot eljuttathatják a külképviseletekre is a szavazás befejezéséig, vagy a magyarországi szavazásra rendelkezésre álló időszakban eljuttathatják bármelyik országgyűlési egyéni választókerületi választási irodába. A külhoni választópolgároknak a szavazási levélcsomagot a választási iroda az országos lista jogerőssé válását követően juttatja el.
- Március 31-ig, nagyszombatig kell jelentkezni a helyi jegyzőnél a külképviseleti névjegyzékbe azoknak, akik a választás napján külföldön tartózkodnak. Ők csak így voksolhatnak Magyarország nagykövetségein és főkonzulátusain.
- Április 6-ig kérhetik átjelentkezésüket a lakcím szerinti választási irodától egy másik településre azok, akik a szavazás napján nem tartózkodnak lakóhelyükön, de Magyarország egy másik településén élni kívánnak a választójogukkal. Az átjelentkezők a választott településen is az eredeti lakcímük szerinti egyéni képviselőjelöltekre szavazhatnak.
Várhatóan a választás éjszakáján már előzetes eredményt közöl majd az NVI, de a választás jogi eredményét csak a külföldön leadott szavazatokat tartalmazó urnák hazaszállítása és a levélben leadott szavazatok megszámlálása után állapítják meg: az egyéni választókerületek eredményét legkésőbb április 14-én, a választás országos eredményét pedig április 27-én. Az új Országgyűlésnek legkésőbb május 8-ig kell megalakulnia.
MTI