4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan jelentősen lassítják a magyar gazdaság növekedési ütemét a svájci frank erősödése miatt emelkedő törlesztési terhek - jósolták pénteki helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A pénteki londoni kereskedésben - az euróövezeti járványveszély okozta ideges befektetői hangulatban - meredeken emelkedéssel több mint egyéves csúcsra drágultak a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakciói.

A JP Morgan szerint 2008 vége óta a magyar háztartások svájci frankban denominált jelzáloghiteleinek törlesztési terhei 55 százalékkal emelkedtek, és e hitelek éves tőke- és kamatfizetési kötelezettségei jelenleg a magyar hazai össztermék (GDP) 1,7 százalékát teszik ki.

A JP Morgan szerint a GDP-arányos adósságszolgálati teher 0,6 százalékponttal lenne alacsonyabb, ha a svájci frank nem erősödött volna 2008 óta.

A cég mindezek alapján úgy számol, hogy a törlesztési terhek emelkedésének fogyasztási hatása 0,75 százalékponttal csökkenti a magyar gazdaság növekedési ütemét a következő két negyedévben. A JP Morgan londoni szakértői így már csak 2,1 százalékos egész évi magyarországi GDP-növekedést várnak 2011-re.

A Morgan Stanley közölte: számításaik szerint hat százalékpontos hitelkamat-emelésnek megfelelő hatást gyakorol a magyar devizahiteles háztartások fogyasztására a svájci frank 2008 óta bekövetkezett erősödése.

A Morgan Stanley szerint a hatás "annál is inkább megrázó", mivel a magyar háztartásokon - a balti és a balkáni országokkal ellentétben - 2005 és 2008 között nem lett úrrá "a költekezési láz", így nem volt olyan mértéktelen fogyasztási hullám, amelyet vissza kellett volna fogni.

A ház azt jósolta, hogy a svájci frank jelenlegi forintárfolyamán a devizahitelesek "óriási többsége" csatlakozni fog a kormány által a törlesztési terhek enyhítésére kidolgozott programhoz. A cég számításai szerint ez a hazai össztermék csaknem 0,5 százalékának megfelelő többletpénzt hagy jövőre a magyar háztartásoknál.

A Morgan Stanley szerint azonban "valószínűtlen", hogy ennek jelentős hatása lesz a magyar gazdaság növekedési ütemére, mivel a devizahiteles háztartások tudják, hogy kötelezettségeik nem tűntek el, csak későbbre tolódtak, és ez ok arra, hogy ne elköltsék, hanem megtakarítsák a pluszpénzeket.

A ház londoni elemzői mindezek alapján 2012-ben 2 százalékra lassuló magyarországi gazdasági növekedést jósoltak az idei évre általuk várt 2,6 százalék után.

A JP Morgan abból a feltételezésből indult ki, hogy a részvételre jogosult magyar devizahitelesek 60 százaléka fog élni az adósságszolgálati teher enyhítési lehetőségével. A cég elemzőinek számításai szerint ez a magyar GDP-érték 0,4 százalékával emelné a háztartási jövedelmek elkölthető hányadát, ám a JP Morgan londoni szakértői szerint is kérdés, hogy ebből ténylegesen mennyit költenek majd el, mivel a háztartások is "jól tudják", hogy a program alapján későbbi törlesztési kötelezettségeik fognak növekedni.

A pénteki londoni kereskedésben jelentős emelkedéssel 2010 tavasza óta nem mért szintre drágultak a magyar államadósság-törlesztési kockázat biztosítási tranzakciói.

A CMA DataVision szerint a magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díja valamivel 400 bázispont felett járt középárfolyamon az előző esti, 370,5 bázispontos zárás után.

Legutóbb tavaly május végén mértek 400 bázispont feletti magyar CDS-díjszabásokat a londoni piacon.

A jelenlegi magyar CDS-árazás azt jelenti, hogy a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára kínált biztosítási tranzakciók éves középárfolyama most hozzávetőleg valamivel több mint 400 ezer euró minden tízmillió euró magyar szuverén kötvényadósság után az irányadó ötéves futamidőre, csaknem 30 ezer euróval drágább, mint egy nappal korábban.

Egy hónappal ezelőtt 265 bázispont körüli magyar CDS-középárfolyamokat mértek Londonban, vagyis július eleje óta több mint 135 ezer euróval drágultak az egységnyi értékű magyar államadósságra köthető határidős törlesztéskockázati biztosítási kontraktusok.

A magyar CDS-árfolyamokat az euróövezeti adósságválság járványos terjedésével kapcsolatban kiújult befektetői félelmek húzzák felfelé. Pénteken Olaszország - a harmadik legnagyobb eurógazdaság - CDS-díjszabásai ugyancsak erős emelkedéssel szinte a magyar árfolyamokkal azonos szinteken mozogtak a londoni piacon.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!